SportSkijanje(VIDEO) Odermatt prvi put u karijeri osvojio Veliki kristalni globus

(VIDEO) Odermatt prvi put u karijeri osvojio Veliki kristalni globus

Austrijanac Vincent Kriechmayr pobjednik je zadnjeg spusta sezone kojeg su skijaši vozili u srijedu na završnici Svjetskog kupa u Courchevelu, a Švicarac Marco Odermatt službeno je osvojio Kristalni globus zauzevši drugo mjesto u utrci.

Olimpijski pobjednik u veleslalomu 24-godišnji Odermatt je prvi put u karijeri osvojio Kristalni globus, naslijedivši prošlogodišnjeg pobjednika Alexisa Pinturaulta. U ukupnom poretku je Odermatt slavio s nedostižnih 1.459 bodova, tri utrke prije kraja, drugi je Kilde sa 1.100 bodova, dok je treći Norvežanin Henrik Kristoffersen sa 874 boda. Zadnji Švicarac koji je osvojio Kristalni globus bio je Carlo Janka 2010. godine.

Kriechmayr je pobijedio u današnjem spustu s vremenom 1:50.43, a Odermatt je bio drugi s 34 stotinke sporijim vremenom (1:50.77), a treći je još jedan Švicarac Beat Feuz s 54 stotinke sporijim vremenom (1:50.97).

Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde zauzeo je četvrto mjesto (zaostatak 85 stotinke) te osvojio mali Kristalni globus u spustu. Kilde je u poretku spustaša vodeći sa 620 bodova, 13 više od Feuza, četverostrukog uzastopnog osvajača malog globusa u spustu.

Talijan Dominik Paris je u ukupnom plasmanu spusta zauzeo treće mjesto s 522 boda.

Sutra se u Courchevelu vozi superveleslalom.

Amerikanka Mikaela Shiffrin priredila je u srijedu na završnici Svjetskog skijaškog kupa u Courchevelu iznenađenje pobijedivši u zadnjem spustu sezone, dok je Talijanka Sofia Goggia osvojila Mali kristalni globus u toj disciplini.

Zahvaljujući ovoj pobjedi Shiffrin je povećala prednost u ukupnom poretku ispred slovačke skijašice Petre Vlhove. Amerikanka sada ima 156 prednosti u ukupnom poretku ispred Vlhove koja je danas, tri utrke prije kraja sezone, bila 16. Do svoje 74. pobjede u Svjetskom kupu, Shiffrin je stigla s vremenom 1:20.00, a drugo mjesto su podijelile Austrijanka Christine Scheyer i Švicarka Johanna Hälen sa deset stotinki sporijim vremenom (1:27.10).

Goggia je danas bila 12. (1:27.68) i osvojila je Mali kristalni globus u spustu, treći put u karijeri, nakon 2018. i 2021. godine i nakon što je 23. siječnja teško pala i ozlijedila se. Na ZOI u Pekingu osvojila je srebrnu medalju u spustu.