SportBorilački sportovi(VIDEO) Najveći meč svih vremena još uvijek zgrće milijune i izaziva kontroverze

(VIDEO) Najveći meč svih vremena još uvijek zgrće milijune i izaziva kontroverze

Jim Irsay, američki milijarder, najpoznatiji kao vlasnik NFL momčadi Indianapolis Coltsa, kupio je originalni WBC-ov pojas prvaka svijeta u teškoj kategoriji iz 1974., a za koji su se u srcu Afrike borili George Foreman i Muhammad Ali.

Irsay je poznati kolekcionar boksačkih relikvija. Na društvenim mrežama pohvalio se da je kupio spomenuti pojas za 6,18 milijuna dolara.

“Ponosan sam što je sada u mojem vlasništvu”, poručio je američki mijarder.

Irsay ističe mogućnost prezentacije svoje bogate kolekcije, u kojoj se nalaze i Alijeve tenisice koje je nosio u čuvenom trećem meču protiv Joea Fraizera, a koji je najpoznatiji po nazivu Thrilla in Manila.

Rumble in the Jungle kodno je ime vjerojatno najvećeg, a ako ne najvećeg, onda najeksponiranijeg boksačkog meča u povijesti. Mnogi taj meč smatraju najvećim sportskim događajem u 20. stoljeću. U svakom slučaju, publicitet je bio golem i još uvijek izaziva pozornost. Bio je to meč o kojem će se pričati pokoljenjima. Izrodio je brojne kontroverze i ostavio pod velom tajni mnoga pitanja.

Nakon višemjesečne neviđene medijske pompe u listopadu 1974. u Kinšasi su se sučelili aktualni prvak, dotad neporaženi prvak svijeta u teškoj kategoriji Foreman te bivši apsolutni prvak Ali.

Foreman je bio veliki favorit, oklade su išle 4:1 njemu u korist, no Ali je trijumfirao nokautom u osmoj rundi. Vratio je pojas prvaka taktikom koja je se naziva “rope-a-dope”.

Fantastično pripremljeni i poslovično izdržljivi Ali izmorio je fizički snažnijeg Foremana oslanjajući se na konopce i dopuštajući mu da napada. Izdržavao je sve udarce i čekao ga je da se izmori, a onda je krenuo u kontranapad. Ali je posustalog Foremana poslao na pod direktom koji nije izgledao prejakim, no bio je dovoljan da sruši ispuhanog bombardera.

Od “tutnjave u džungli” prošlo je gotovo pet desetljeća, no taj meč i dalje generira milijune dolara. Don King obećao je Foremanu i Aliju da će prikupiti nagradni fond od pet milijuna dolara, što je tada bila ogromna suma, ako mu daju odriješene ruke u organizaciji meča.

Čuveni boksački promotor taj novac nije mogao prikupiti u SAD-u, gdje je tada bio na lošem glasu, pa se okrenuo zairskom diktatoru Mobutuu Seseu Seku, kojem je to bila savršena prilika za političku promociju njegova režima.

Don King je u jednom intervjuu otkrio da je u prikupljanju novca sudjelovao čak i tadašnji libijski vođa Muammar Gaddafi.

Uglavnom, zavrtjela se basnoslovna lova za to doba, a meč je čekao praktički čitav svijet i o njemu se priča do današnjih dana. Boksalo se za pojas tada dviju najjačih organizacija WBC i WBA te pojas uglednog magazina Ring.

U međuvremenu su ti pojasevi postali prave boksačke relikvije, čija vrijednost samo raste kako godine prolaze. Stoga se Irsayev potez može smatrati ne samo hobijem nego i dobrom investicijom.

Zanimljivo je da nikada nije došlo do revanša. Foreman se poslije pravdao da je imao samo lošu večer, a čak je tvrdio i da ga je trener prodao i u vodu mu sipao drogu koja ga je omamila i izvukla mu energiju. Činjenica je da je Foreman tražio revanš, a Ali nije na to pristajao.

Razočarani Foreman nakratko se povukao i uspješno se vratio dvije godine poslije, no do revanša opet nije došlo, što je doista čudno jer bi taj potencijalni meč sigurno zavrtio golemi novac. Nikada nije razjašnjeno zbog čega nije došlo do revanša, odnosno zašto Ali nije pristao.

Foreman je napravio nagli zaokret u životu 1977. nakon što je izgubio od Jimmyja Younga, koji je bio sjajan boksač i u meču s Alijem je poražen tek nakon kontroverzne sudačke odluke.

Foreman je nakon iscrpljujuće borbe dobio moždani udar u svlačionici. Tvrdio je da je doživio bliski susret sa smrću i potom produhovljenje. Iako nije bio posebno religiozan, počeo je moliti Boga da mu pomogne te je osjetio da od njega traži da promijeni život i postane revan kršćanin. Tako je počeo propovijedati po javnim mjestima, prestao je boksati i postao je čak svećenik u jednoj od protestantskih crkvi u Houstonu te se posvetio obitelji.

Deset godina poslije vratio se boksu, a 1994. s 45 godina na leđima ponovno je postao prvak svijeta u teškoj kategoriji po WBA i IBF verziji. S 46 godina i 169 obranio je naslov po IBF verziji i posao je najstariji prvak svijeta u teškoj kategoriji i drugi najstariji u svim kategorijama.

S druge strane, Ali je ostao WBC prvak sve do poraza od Leona Spinksa 1978. U revanšu iste godine Ali je pobijedio Spinksa i vratio naslov prvaka po WBA verziji, no dvije godine poslije izgubio je od Larryja Homesa u meču za WBC-ov pojas.

U prosincu 1981. izgubio je od Trevora Berbicka i to mu je bio posljednji meč u velikoj karijeri. Ubrzo je obolio od Parkinsonove bolesti, koja je s godinama sve više napredovala i limitirala mu kretanje i komunikaciju.

Alija i Foremana mnogi smatraju ponajvećim boksačima i sportskim zvijezdama u povijesti, čiji utjecaj i ostavština debelo prelaze granice sporta i imaju širi društveni značaj. Pogotovo se to odnosi na Alija. Kako god, neupitno su ikone boksa i superzvijezde čiji se sjaj s godinama samo povećava, što najbolje posvjedočuje i cijena njihovih memorabilija.

Gol.hr/ Visoko.co.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE