SportKošarka(VIDEO) Musa partijom karijere obrukao svoj bivši klub

(VIDEO) Musa partijom karijere obrukao svoj bivši klub

Košarkaši Real Madrida su u velikoj drami i utakmici koju će historija zapamtiti savladali Anadolu Efes rezultatom 130:126

Obje ekipe su bile na ivici poraza, ali su na kraju slavili Kraljevi i to nakon četiri odigrana produžetka te nestvarnog povratka u drugom produžetku.

Utakmicu je osim nevjerovatne drame obilježio i Džanan Musa koji je odigrao ubjedljivo najbolju partiju u karijeri i pokazao svom bivšem klubu kakvog igrača su izgubili.

No, krenimo redom. Kraljevi su odlično započeli meč čiji je rezulrat nakon prve četvrtine glasio 25:18 a od samog starta je zapaženu ulogu imao bh. reprezentativac.

Efes je pronašao svoju igru u nastavku i u posljednju dionicu smo ušli sa rezultatom 64-61 u korist madridske ekipe.

Turci su došli i do +5 pretkraj meča, no fenomenalni Džanan Musa je sa 9 poena u posljednjoj četvrtini pomogao Realu da izbjegne poraz i odvede utakmicu u produžetke.

Činilo se da Real Madrid ima kontrolu u prvom produžetku i da će ostvariti pobjedu, s obzirom na vodstvo 90:89 dvadesetak sekundi prije kraja uz dva slobodna bacanja za Facunda Campazza, no to se nije dogodilo. Campazzo je promašio jedno slobodno bacanje, da bi u narednom napadu Shane Larkin izborio faul i pogodio oba slobodna bacanja za poravnanje 91:91.

Imao je Real priliku da preko Hezonje dođe do pobjede, ali lopta nakon šuta hrvatskog košarkaša izlazi iz obruča te utakmica ulazi u drugi produžetak.

Ono što se dogodilo u drugom produžetku teško je opisati riječima. Košarkaši Anadolu Efesa su u prve tri minute pogodili tri trojke i jednu dvojku što im je uz kvalitetnu odbranu donijelo prednost 102:93. U normalnim okolnostima to bi bilo dovoljno za pobjedu, ali večeras ne.

Do kraja produžetka igrači Efesa nisu postigli nijedan poen, dok je Real Madrid serijom 9:0 došao do poravnanja i odveo utakmicu i u treći produžetak. Poene za izjednačenje postigao je Mario Hezonja u posljednjim sekundama drugog produžetka.

Treći produžetak počinje trojkom Larkina preko ruke, da bi na drugoj strani uzvratio Campazzo pogotkom za dva poena.

Kraljevi nakon dugo vremena dolaze do vodstva (109:107) dvije minuta prije kraja kada Musa pogađa dva slobodna bacanja i stiže do 36. poena na utakmici.

Anadolu Efes 50 sekundi prije kraja pogocima Oturua sa linije slobodnih bacanja poravnava na 109:109, da bi isti igrač 40-tak sekundi kasnije uhvatio ofanzivni skok i poentirao za vodstvo Efesa 111:109.

No, da to ne bude kraj spektaklu pobrinuo se Walter Tavares koji pet sekundi do kraja koristi asistenciju Campazza i donosi poravnanje Realu te samim tim utakmicu vodi u četvrti produžetak.

Početak istog bio je jako efikasan te su obje ekipe u prve 2 i po minute postigle po 8 poena.

Real je bio taj koji je većim dijelom imao vodstvo, dok je Efes konstantno “ganjao” rezultat.

Šezdeset sekundi prije kraja Musa pogađa i donosi Realu vodstvo 123:120, da bi na drugoj strani Oturu smanjio zaostatak na minus 1 (123:122).

Zatim na snagu stupa ‘balkanska kombinacija‘ te Musa asistira Hezonji koji pogađa trojku i 35 sekundi do kraja donosi Kraljevima prednost od plus 4 (126:122).

Prednost koja će se ispostaviti dovoljnom da Real Madrid ostvari pobjedu koju je potvrdio Džanan Musa 16. sekundi prije kraja 40. poenom na utakmici za vodstvo 128:122.

Konačan rezultat glasio je 130:126, a bh. košarkaš Džanan Musa završio je utakmicu sa 40 poena (prethodni rekord u Euroligi bio mu je 28 op.a.), 8 asistencija i dva skoka.