SportNogomet(VIDEO) Manchester City prvak Europe

(VIDEO) Manchester City prvak Europe

Fudbaleri Manchester Cityja postali su prvaci Evrope nakon što su u finalu UEFA-ine Lige prvaka na stadionu “Ataturk“ u Istanbulu savladali Inter iz Milana rezultatom 1:0.

City je imao veliku šansu već u 6. minuti, kada je šut Bernarda Silve završio pored samog gola.

Inter je imao dobru priliku u 25. minuti nakon greške golmana Cityja Edersona, ali je Nicolo Barella bio neprecizan. Manchester City je dvije minute kasnije imao odličnu šansu, ali je Erling Haaland šutirao direktno u golmana Intera.

Engleski tim je u 35. minuti ostao bez Kevina De Bruynea, koji je zbog povrede napustio teren, a zamijenio ga je Phil Foden. Potom se uglavnom igralo na sredini terena, pa je prvo poluvrijeme završeno bez golova.

Bh. napadač Edin Džeko zamijenjen je u 57. minuti, a umjesto njega u igru je ušao Romelu Lukaku. Samo dvije minute kasnije Inter je imao sjajnu šansu za gol, kada se Lautaro Martinez našao sam ispred golmana Edersona. Imao je Lukakua u petercu, ali je Argentinac odlučio šutirati i golman Intera mu je odbranio.

City je poveo u 68. minuti, a strijelac je bio Rodri nakon asistencije Silve. Tri minute kasnije Inter je mogao do izjednačenja. Federico Dimarco je pokušao glavom prebaciti Edersona, ali je pogodio prečku. Manchester City je u 78. minuti imao veliku šansa, ali je Onana odbranio šut Fodena.

U 89. minuti Inter je imao sjajnu priliku nakon što je Lukaku uputio šut glavom, ali je lopta pogodila u koljeno Edersona i nije bilo promjene rezultata. Fudbaleri Cityja su do kraja uspjeli sačuvati prednost i tako osvojiti titulu Lige prvaka.

Engleski tim je tako osvojio svoj prvi naslov evropskog prvaka, a Inter je propustio da po četvrti put u svojoj historiji osvoji trofej Lige prvaka.