SportKošarka(VIDEO) Košarkašice SAD-a četvrti put uzastopno svjetske prvakinje

(VIDEO) Košarkašice SAD-a četvrti put uzastopno svjetske prvakinje

Ženska košarkaška reprezentacija SAD-a osvojila je danas četvrti put uzastopno titulu svjetskog šampiona, pošto je u finalu Svjetskog prvenstva u Sidneyu pobijedila Kinu sa 83:61 (18:13, 25:20, 25:14, 15:14).

Američki tim predvodile su A'ja Wilson sa 19 poena i pet skokova i Kelsey Plum sa 17 poena. Jewell Loyd u pobjedi je učestvovala sa 11 poena, a Chelsea Gray sa 10 poena i osam asistencija.

U ekipi Kine Yueru Li postigla je 19 poena uz 12 skokova, Tongtong Wu dodala je 13 poena, a Siyu Wang 11.

Ženska selekcija SAD-a sada ima 11 zlatnih medalja na svjetskim šampionatima, od čega četiri uzastopne.

“Osjećaj je sjajan. Došle smo ovdje sa zadatkom i uspjele smo. Osvojile smo zlato. Sada idemo kući sa medaljom. Osjećaj je sjajan, Australija je bila sjajna prema nama. Nisam vidjela nijednog kengura, ali to je uredu pošto odlazim sa zlatom”, rekla je Wilson, koja je proglašena za najkorisnijeg igrača (MVP) turnira.

Pobjeda od 21 poena je najubjedljivija u finalima svjetskih prvenstava za košarkašice, a prethodni rekord od 20 poena isto su držale Amerikanke.

Američki tim je turnir završio sa svih osam pobjeda, uz prosjek od 98,9 postignutih poena, a svaku pobjedu ostvario je uz prosječnu razliku od 40,8 poena. Pobjeda u finalu je 30. uzastopna pobjeda Amerikanki na svjetskim prvenstvima.

Selekcija SAD-a je posljednji put izgubila na svjetskim prvenstvima 2006. godine u polufinalu od Rusije.

Rekord od 56 uzastopnih pobjeda na svjetskim prvenstvima drži selekcija Sovjetskog saveza od 1959. do 1986. godine.

Kina je osvojila prvu medalju na svjetskim prvenstvima od 1994. godine, kada je osvojeno srebro.

Bronzanu medalju osvojila je domaća reprezentacija Australije, pobjedom protiv Kanade 95:65 (27:21, 24:22, 20:11, 24:11).