SportDržavni Tim(VIDEO) Košarkaši BiH pobijedili Mađarsku i ostali u igri za plasman na...

(VIDEO) Košarkaši BiH pobijedili Mađarsku i ostali u igri za plasman na SP

Seniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je izuzetno važnu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, savladavši direktnog konkurenta – selekciju Mađarske, rezultatom 83:78.

Povredama desetkovana selekcija BiH došla je do važne pobjede nošena velikom borbenošću svih bh. reprezentativaca na oba kraja terena.

Utakmicu u Skenderiji košarkaši BiH odlično su otvorili i na kraju prvog perioda igre imali su pet poena prednosti. U prvoj četvrtini bh. tim napadački su predvodili Gegić, Lazić i Kamenjaš, ali potrebno je naglasiti da je cijela ekipa igrala dobru odbranu što je bh. timu donijelo nekoliko laganih poena.

Druga četvrtina ponovo je donijela dobru igru domaće selekcije u odbrani. U napadu su se raspoloženim igračima priključili Penava i Čampara, čiji poeni početkom ovog perioda igre održavaju prednost selekcije BiH.

Velika borba u ovom meču vođena je i ispod koševa, gdje su se posebno istaknuli Kamanješ i Sejfić. Do kraja poluvremena Mađari su ušli u seriju grešaka koju su bh. košarkaši znali iskorisititi brzim kontranapadima za odlazak na 14 poena razlike.

Selekcija BiH dobila je drugu četvrtinu s devet poena razlike.

Početak drugog poluvremena donio je dosta grešaka s obje strane. Prve poena za BiH donosi Lazić, s druge strane uzvratio je Vojvoda, a potom za velikih 17 poena prednosti selekcije BiH sa linije za tri poena pogodio je Vrabac.

Uslijedila je serija grešaka bh. košarkaša i poena gostujuće selekcije, koja nakon trojke Benke sredinom treće četvrtine prilaze na samo osam poena zaostatka. Već u sljedećem napadu Goloman pogađa trojku uz faul i Mađarska prilazi na četiri poena.

Crni niz bh. reprezentacije prekinuo je Kamenjaš poenima uz faul, a Mađarska nakon toga s pet vezanih poena Vojvode i dvojkom perla dolazi krajem treće četvrtine dolazi do vodstva rezultatom 64:62.

Posljednja dionica utakmice započekla je odlično za BiH – zakucavanjima Vrabca i Gegića koji donose četiri poena izabranicima Adisa Bećiragića. Mađari su održavali priključak poenima Hopkinsa i Varadija, dok s druge strane bitne poene za BiH postiže Čampara, a potom trojku za sedam poena prednosti pogađa Kamenjaš.

Nešto više od minuta do kraja utakmice Benke je pogodio trojku koja je vratila Mađarsku na tri poena razlike. Amar Gegić u sljedećem napadu postiže izuzetno bitne poene za BiH. Imao je i dodatno slobodno bacanje koje je promašio, međutim Lazić skače u napadu, a potom i Kamenjaš koji je poentirao nakon promašaja Čampare.

Mađarska je poentirala preko Vojvode, međutim nije bilo vremena da urade nešto više i BiH je upisala važnu pobjedu za nastavak kvalifikacija za SP.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Kamenjaš sa double-double učinkom od 20 poena i 14 skokova, te Lazić sa 16, Gegić sa 14 i Vrabac sa 11 poena, a kod Mađarske Filipovity sa 17, Perl sa 15 i Vojvoda sa 13 poena.

Naredni meč košarkaši BiH igraju za dva dana protiv Francuske u Pau.

Francuzi su u gostima pobijedili Litvaniju sa 90:65 i preuzeli lidersku poziciju na tabeli, dok je Crna Gora u gostima slavila protiv Češke sa 65:56 čime je zadržala treće mjesto. BiH je trenutno na četvrtoj poziciji sa bodom zaostatka za Crnom Gorom, koja u narednom kolu dočekuje Litvaniju.