SportAuto-Moto(VIDEO) Kalle Rovanperä obranio naslov svjetskog prvaka u reliju

(VIDEO) Kalle Rovanperä obranio naslov svjetskog prvaka u reliju

Belgijanac Thierry Neuville (Hyundai) pobijedio je na Srednjoeuropskom reliju, pretposljednjoj utrci Svjetskog WRC prvenstva u reliju, a Finac Kalle Rovanperä je drugim mjestom obranio naslov svjetskog prvaka.

Rovanperä (Toyota) je tako osvojio svoj drugi uzastopni naslov sa samo 23 godine, pokazujući neviđen talent.

– Ova je godina još bolja od prošle, izjavio je, a na cilju ga je pozdravio njegov otac Harri Rovanperä, bivši vozač relija.

Rovanperä je u subotu iskoristio odustajanje Elfyna Evansa, svog timskog kolege u Toyoti, koji ga je jedini mogao izazvati za naslov čak i ako su mu šanse bile male. Tada je samo morao mirno doći do cilja, puštajući Neuvillea da pobijedi.

Finac je osvojio ukupno 11 relija u ovoj kategoriji, uključujući tri ove sezone uz samo jedno odustajanje, paradoksalno – kod kuće u Finskoj kada je skrenuo s ceste.

Rodom iz Jyväskyläa, epicentra legendarnog relija Finska, brzo se nametnuo i osvojio tri uzastopna naslova u latvijskom prvenstvu, od 2015. do 2017. Bio je najmlađi vozač koji je osvojio bodove u Svjetskom prvenstvu, također je bio najmlađi koji se popeo na postolje WRC-a (Švedska 2020.), a s 20 godina postao je najmlađi pobjednik jedne WRC utrke. Po svojoj preranoj zrelosti Rovanperäa često uspoređuju s Nizozemcem Maxom Verstappenom, jer je prošao kroz Red Bullov program obuke za vozače pripravnike, bilo u F1 ili reliju. On ima dva naslova svjetskog prvaka u WRC-u s 23 godine, Verstappen s 26 godina ih ima 3 u Formuli 1.

Pozornost na zadnjem reliju, u Japanu za tri tjedna, sada će biti usmjerena na borbu za drugo mjesto između Evansa i Neuvillea koje dijeli samo 7 bodova.

Estonac Ott Tänak (M-Sport Ford) završio je kao treći, a Francuz Sébastien Ogier, osmerostruki svjetski prvak u WRC-u, četvrti.