SportKošarka(VIDEO) Jokić vodio Denver do prvog velikog finala NBA lige

(VIDEO) Jokić vodio Denver do prvog velikog finala NBA lige

Košarkaši Denvera plasirali su se noćas u veliko finale NBA lige, pošto su u četvrtoj utakmici finala Zapadne konferencije na gostovanju pobijedili Los Angeles Lakerse sa 113:111.

Lakersi su bili bolji rival u prvom poluvremenu, koje su završili maksimalnim vodstvom 73:58. U prvom poluvremenu istakao se LeBron James koji je za domaći tim postigao 31 poen.

Uslijedila je odlična treća četvrtina Denvera, koju je tim iz Colorada okončao rezultatom 36:16.

Veći dio posljednje četvrtine u vodstvu su bili gosti. Nakon poena srbijanskog centra Nikole Jokića Denver je dva minuta i 50 sekundi prije kraja poveo sa 110:104, ali se Lakersima nisu predali i nakon poena Anthony Davisa sa penala stižu do neriješenog ishoda (111:111).

Posljednji poen na meču postigao je Jokić 51,7 sekundi prije kraja za 113:111, a Lakersi su u dva navrata mogli do produžetka, ali je neprecizan bio James.

Denveru je ovo šesta uzastopna pobjeda u play-offu, a finalnu seriju Zapada okončali su maksimalnim rezultatom 4:0.

Jokić je u pobjedi svog tima ostvario osmi triple-double u ovosezonskom play-offu, čime je oborio rekord Wilt Chamberlain iz 1967. godine. Srbijanski igrač je upisao 30 poena, 14 skokova, 13 asistencija, tri blokade i jednu ukradenu loptu. Po završetku meča uručen mu je trofej ” Magic Johnson” za najkorisnijeg igrača Zapadne konferencije.

Jamal Murray je u gostujućem timu postigao 25 poena, uz pet asistencija, Aaron Gordon je upisao 22 poena, šest skokova i pet asistencija, dok je double-double zabilježio Michael Porter Jr. sa 15 poena i 10 uhvaćenih lopti.

U domaćem timu najbolji učinak je imao LeBron James sa 40 poena, 10 skokova, devet asistencija i dvije ukradene lopte, double-double je ostvario i Anthony Davis sa 21 poenom i 14 skokova, dok je Austin James Rivers postigao 17 poena.

Denveru je ovo prvi plasman u veliko finale NBA lige, gdje će za protivnika imati boljeg iz dvomeča Miami-Boston. Tim sa Floride vodi sa 3:0 u finalnoj seriji Istočne konferencije.

Finalna serija će početi u noći između 1. i 2. juna.