SportKošarka(VIDEO) Jokić i Denver u finalu Zapada, Boston izborio majstoricu

(VIDEO) Jokić i Denver u finalu Zapada, Boston izborio majstoricu

Košarkaši Denvera plasirali su se u finale Zapadne konferencije NBA lige, pošto su u gostima pobijedili Phoenix sa ubjedljivih 125:100 i tako slavili ukupnim rezultatom 4:2.

Nuggets će se titulu na Zapadu boriti se pobjednikom duela između Golden Statea i Los Angeles Lakers. Lakersi vode sa 3:2.

Denver je do pobjede vodio Nikola Jokić još jednom sjajnom partijom i još jednim triple-double 32 poena, 12 asistencija i deset skokova za 38 minuta provedenih na parketu. Najbolje su ga pratili Jamal Murray sa 26 i Kentavious Caldwell-Pope sa 21 poenom.

U timu Phoenixa, koji je igrao bez povrijeđenih Deandre Ayton i Chrisa Paua, najbolji je bio Cameron Payne sa 31 poenom, Kevin Durant dodao 23, dok je Devin Booker ubacio samo 12 poena.

Denver je od starta utakmice bio u prednosti, već nakon prve četvrtine je imao plus 18 (44:26), a na poluvremenu je vodio sa 30 poena prednosti 81:51. U nastavku, Nuggetsi su bez problema održavali visoku prednost i nisu dozvolili protivniku da se spusti na manje od 20 poena zaostatka.

Nuggetsi će igrati u finalu konferencije prvi put otkako su 2020. godine izgubili od Lakersa u pet utakmica na Floridi tokom pandemije koronavirusa. Nikada nisu stigli do finala NBA lige.

Košarkaši Bostona slavili su protiv Philadelphie u gostima sa 95:86 i izjednačili na 3:3 u polufinalu Istočne konferencije.

Utakmicu je obilježio Jayson Tatum koji je promašio svojih prvih šest trojki prije nego što je u finišu utakmice postigao četiri i obezbijedio Celticsima majstoricu.

Tatum, koji je u regularnom dijelu sezone prosječno bilježio 30,1 poen, nije prestajao da šutira i pored toga što je redao promašaje. Promašio je 14 od svojih prvih 15 šuteva, a njegova neefikasnost je bila ključni razlog zašto Boston nije mogao da zadrži prednost od 16 poena koliko je imao u prvom poluvremenu.

Međutim, postigao je dvije trojke za vodstvo od 87:83 čime je Boston preuzeo kontrolu nad ovom utakmicom tri i po minuta prije kraja, a potom još dvije za prednost od 95:84 i tako stavio tačku na ovu seriju.

Tatum je meč završio sa 19 poena, devet skokova i šest asistencija. Marcus Smart je bio najefikasniji u pobjedničkom timu sa 22 poena, Jaylen Brown je ubacio 17, a Malcolm Brogdon 16 poena. U redovima Philadelphie istakli su se Joel Embiid i Tyrese Maxey sa po 26 poena, dok je James Harden dodao 13.

Odlučujuća, sedma utakmica na programu je u noći između nedjelje i ponedjeljka u Bostonu.