SportRukomet(VIDEO) Japan priredio jedno od najvećih iznenađenja u povijesti Svjetskog prvenstva

Rukometašice Hrvatske u dramatičnoj završnici savladale su Crnu Goru sa 26:25 u prvoj utakmici drugog kruga Svjetskog prvenstva kojem su domaćini Danska, Norveška i Švedska. Ovom pobjedom izabranice selektora Ivice Obrvana vratile su se u igru za četvrtfinale, pošto su dobile selekciju koja je prenijela četiri boda iz prve faze.

Nakon izjednačenog prvog dijela, koji je završio 13:13, Hrvatska je bolje otvorila drugo poluvrijeme. Crna Gora je dala samo jedan gol za 11 minuta, što je Hrvatska iskoristila i povela sa 18:14. Ipak, Crna Gora se vratila u susret, te u posljednjih 75 sekundi imala napad za izjednačenje, ali je Itana Grbić promašila, pa je Hrvatska do kraja sačuvala loptu i pobjedu.

Valentina Blažević je postigla šest, a Dejana Milosavljević pet golova za Hrvatsku. Kod Crne Gore Itana Grbić je postigla pet pogodaka, ali iz 11 pokušaja.

Japan je priredio ogromno iznenađenje, jer je savladao jednog od tri domaćina Dansku sa 27:26. Iako je Danska bila apsolutni favorit, Japan je bio bolji od starta do kraja meča. Danska je u posljednjoj minuti uspjela da izjednači, ali su Japanke iz cepelina stigle do pogotka vrijednog dva boda.

Sakura Kametani je sakupila 13 odbrana za Japan, a najefikasnija je bila Saki Hattori sa sedam pogodaka, dok je Haruno Sasaki postigla pet. Kod Danske je Mie Enggrob Hojlund je postigla pet pogodaka.

Japanke većinom nastupaju u svojoj zemlji, a samo tri igračice su Evropi. Golmanica Kametani je u Francuskoj, Sasaki je u Njemačkoj, a Akiyama Natsumi u Mađarskoj. Najveći uspjeh Japanki na svjetskim prvenstvima je sedmo mjesto davne 1965. godine, a od tada je najveći uspjeh 10. mjesto na šampionatu 2019. godine, kada se igralo u Japanu. Dosada su Japanke protiv Danske igrale četiri puta na SP-ima, ali nikada nisu slavile i to na danskom tlu.