SportNogomet(VIDEO) Hajduk u finalu Lige prvaka mladih izgubio s čak 5:0

(VIDEO) Hajduk u finalu Lige prvaka mladih izgubio s čak 5:0

Mladi nogometaši Hajduka poraženi su finalnom dvoboju juniorske UEFA Lige prvaka u Ženevi od nizozemskog AZ Alkmaara koji je slavio sa čak 5:0 (1:0).

Golove su za AZ Alkmaar postigli Ganac Jayden Addai (45/11m), Ernest Poku (70, 76) i Mexx Meerdink (79, 87).

Unatoč porazu, Hajdukovi juniori prva su nogometna momčad iz Hrvatske koja je igrala finale jednog UEFA-inog natjecanja. Dinamo je 1967. godine osvojio Kup velesajamskih gradova, ali to natjecanje tada nije bilo pod ingerencijom UEFA-e.

Mladi Hajdukovci s velikim su očekivanjima ušli u finale Lige prvaka mladih, no nizozemska momčad tijekom cijeloga je susreta bila superiorna, na kraju su zasluženo slavili i osvojili trofej iako se čini da je sve moglo biti i bitno drugačije.

Krajnji je rezultat 5:0, mladi Hajdukovci kada su primili drugi pogodak potpuno su klonuli, a rastrčani Nizozemci sve su kažnjavali.

Zapravo je sunovrat krenuo na kraju prvoga dijela, kada je potpuno nepotrebno Luka Vušković u jednoj benignoj situaciji, skrivio kazneni udarac, a s bijele točke Addai je donio vodstvo AZ-u u zadnjoj minuti prvoga poluvremena.

Ipak, neovisno o svemu, Hajduk je napravio ogroman uspjeh i samim plasmanom u finale Lige prvaka mladih.

AZ je do finala stigao preko Shamrock Roversa, Crvene zvezde, Eintracht Frankfurta, Barcelone, Real Madrida i Sportinga, a Hajduk preko preko Gabale, Apolonije, Šahtara, Manchester Cityja, Borussije Dortmund i Milana.

Dvoboj je privukao oko 12 tisuća gledatelja, od kojih je sedam tisuća navijalo za Hajduk. Utakmicu je gledao i hrvatski izbornik Zlatko Dalić, predsjednik HNS-a Marijan Kustić, gradonačelnik Splita Ivica Puljak i mnogi drugi uglednici.

Hajduk je bio deseti klub u finalu Lige prvaka mladih. UEFA je ovo natjecanje pokrenula 2013. godine, a ogled juniora Hajduka i AZ-a bio je deveti finale.

U sezoni 2020./21. završnica nije odigrana zbog restrikcija vezanih uz koronavirus. Benfica i Chelsea čak su četiri puta igrali finale, Barcelona i Red Bull Salzburg po dva, a jednom su finale igrali Šahtar, PSG, Porto i Real Madrid.

Chelsea i Barcelona osvojili su dvaput, dok su jedan put trofej podignuli Benfica, RB Salzburg, Porto, Real Madrid i AZ.