SportNogomet(VIDEO) Gzira šokirala Srbe u najluđoj utakmici godine: Malta ima još tri...

(VIDEO) Gzira šokirala Srbe u najluđoj utakmici godine: Malta ima još tri kluba u Europi!

Drugo pretkolo Konferencijske lige donijelo je nekoliko iznenađujućih rezultata, među kojima je za Hrvate najšokantniji trijumf kazahstanskog Kizilžara nad Osijekom u Gradskom vrtu.

Očekivao se rutinski prolaz Osječana nakon što su u prvoj utakmici slavili u gostima, ali umjesto toga dogodilo se šokantno ispadanje koje bi moglo imati itekakve reperkusije u ionako narušenim odnosima unutar kluba.

Posljedično, zbog mizernog učinka u dosadašnjem tijeku kvalifikacija i samo dvije pobjede u šest utakmica Dinama, Rijeke i Osijeka hrvatski ovosezonski nacionalni klupski koeficijent drugi je najgori u Europi, toliko loš da su ispred njih mnogi kojima nisu navikli gledati u leđa.

Jedna od tih država je Malta, koja će imati čak tri predstavnika u trećem pretkolu Konferencijske lige.

Malteški prvak Hibernians u drugom je pretkolu, u dijelu ždrijeba namijenjenom prvacima koji su ispali iz kvalifikacija Lige prvaka, izbacio estonsku Levadiju. U prvoj utakmici na Malti domaćini su slavili 3:2, sinoć je u Estoniji bilo 1:1 i Hibernians ide dalje.

U glavnom dijelu kvalifikacija za Konferencijsku ligu dva kluba s ovih prostora dobro su upamtila Maltežane.

Posebno zanimljiv bio je dvostruki ogled srbijanskog predstavnika i Gzire, koja je prije tri godine šokirala Hajduk i cjelokupni hrvatski nogomet. Prva utakmica igrala se prošli tjedan na Malti i završila je rezultatom 2:2, nakon čega je Radnički postao još izraženiji favorit budući da mu je na domaćem terenu trebala bilo kakva pobjeda protiv malteškog predstavnika da prođe dalje.

Uzvrat je dobro krenuo za Srbe, poveli su u 15. minuti, ali onda šok – Gzira tek što je krenula s centra uspijeva izjednačiti. U 77. minuti Radnički stiže do nove prednosti i zatim je uslijedila prava drama – u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Gzira je postigla pogodak koji joj je donio produžetke, na sveopći užas svih prisutnih na stadionu Čair. Kada je u 102. minuti Radnički iz jedanaesterca i treći put stigao u vodstvo, mnogi su pomislili da je to – to. Međutim, nesalomljivi Maltežani još su jednom demonstrirali da se nikad ne predaju i u 117. minuti i treći put su izjednačili.

Odluka o prolasku dalje pala je izvođenjem jedanaesteraca, pri čemu su se igračima Radničkog “odsjekle noge”. Šokirani i uplašeni, pogodili su tek jedan od četiri udarca, dok su igrači Gzire sva tri puta bili precizni i njihov klub je prošao dalje.

Dakle, 2:2 na Malti, 2:2 u Nišu nakon 90 minuta, 3:3 poslije produžetaka i onda na penale 1:3 za Gziru. Svakako jedna od najluđih utakmica godine.

Hiberniansu i Gziri u trećem pretkolu priključio se i Hamrun, koji je s dvije pobjede izbacio Velež. Već u prvoj utakmici Maltežani su dali naslutiti da bi se moglo dogoditi iznenađenje, svladavši Velež u gostima s 1:0, a zatim su identičnim rezultatom bili bolji i u uzvratu na svojem terenu.

U trećem pretkolu Hibernians će ponovno na Baltik, čeka ih dvostruki sraz s latvijskim prvakom RFS-om. Gzira će se suprotstaviti austrijskom Wolfsbergeru, a Hamrun ide na noge Levskom iz Sofije.