SportRukomet(VIDEO) Gyor i Bietigheim u finalu Lige prvakinja

(VIDEO) Gyor i Bietigheim u finalu Lige prvakinja

Rukometašice mađarskog Gyora i njemačkog Bietigheima izborile su plasman u finale završnog turnira Lige prvakinja u Budimpešti.

Gyor je u prvom polufinalu nakon velike drame porazio danski Esbjerg s 24-23, dok je Bietigheim slavio protiv francuskog Metza s 36-29.

Esbjerg je u prvom susretu daleko bolje otvorio, poveo je 3-0, 4-1, no Gyor je okrenuo rezultat povevši 6-5, da bi do kraja poluvremena povećao prednost na četiri razlike (13-9).

U drugom dijelu Mađarice su imale i šest golova viška (18-12). Međutim, danski sastav se približio na samo gol minusa (20-21), a minus jedan (23-24) je bilo i 30 sekundi prije kraja. Mađarice, potom gube loptu i Esbjerg je imao kontru za produžetak, no Sandra Toft je sekundu prije kraja obranila udarac s crte Sanne Solberg-Isaksen.

Danska vratarka, koja je dvije sezone (2017-19) provela upravo u Esbjergu na koncu je sakupila 13 obrana. Kod Gyora najefikasnije su bile Francuskinja Estelle Nze Minko sa šest golova, te Mađarica Nadine Szollosi-Schatzl s četiri gola. Na suprotnoj strani najefikasnije su bile Norvežanke Nora Mork sa šest, te Ella Reistad s pet golova.

U drugom polufinalu bilo je daleko manje drame. Njemice su slavile s 36-29 postavši prva ekipa koja je dogurala do finala usprkos čak osam poraza u sezoni. Sedam poraza su upisale u skupini, a jedan od četvrtfinalu, oborivši dosadašnji rekord Rail Cargo Hungarije od sedam poraza. Ključna igračica u pobjedi Bietigheima bila je sjajna Gabriela Moreschi sakupivši čak 16 obrana pri čemu šest u situacijama “jedan na jedan”.

Prvi dio utakmice protekao je u ravnopravnoj igri s čak 12 izjednačenja, dok je na otvaranju drugog poluvremena Metz bio nešto bolji. Međutim, u posljednjoj četvrtini rukometašice Bietigheima su zaigrale daleko bolje. U 45. minuti povele su s tri razlike (24-21), pet minuta kasnije bilo je +5 (27-22), da bi na koncu završilo sa sedam razlike (36-29).

Xenia Smits s devet golova, Karolina Kudlłacz-Gloc sa šest i Kelly Dulfers pet golova bile su najefikasnije u pobjedničkim redovima, dok su kod Metza najefikasnije bile Chloe Valentini i Louise Burgaard s po pet golova.

Za Gyor će to biti deseto finale, pri čemu sedmo u posljednjih osam godina. U dosadašnjih devet finala Gyor je slavio pet puta, posljednji put 2019. S druge strane njemački sastav je izborio svoje prvo finale u Ligi prvakinja.

Finalni ogled je na rasporedu u nedjelju u 18 sati.