SportNogomet(VIDEO) Guardiola uporedio Haalanda i Johana Cruyffa

(VIDEO) Guardiola uporedio Haalanda i Johana Cruyffa

Trener Manchester Cityja Pep Guardiola uporedio je svog fudbalera Erlinga Haalanda sa legendarnim Johanom Cruyffom, nakon što je Norvežanin postigao akrobatski gol u duelu protiv bivšeg kluba Borussije iz Dortmunda u Ligi šampiona.

City je sinoć na svom terenu poslije preokreta pobijedio Borussiju iz Dortmunda sa 2:1. Njemački tim poveo je golom koji je postigao Jude Bellingham u 56. minutu, izjednačio je John Stones u 80. a pobjedonosni gol postigao je Haaland u 84. minutu. On je poslije asistencije Joaoa Canceloa visoko podigao nogu, u letu je zahvatio loptu i poslao je preko gostujućeg golmana u mrežu.

Taj gol podsjetio je Guardiolu na pogodak Johana Cruyffa u utakmici protiv Atletico Madrida 1973. godine, koji je jedan od napoznatijih golova legendarnog Nizozemca.

“Ljudi koji me poznaju možda znaju koliki je uticaj imao Johan Cruyff na moj život kao osoba, mentor i trener. Prije mnogo godina postigao je na Camp Nou nevjerovatan gol protiv Atletico Madrida. Ovaj gol Haalanda je sličan, a kada ga je postigao pomislio sam: ‘Johan Cruyff’. Bilo je prilično slično”, rekao je Guardiola, prenio je Sky.

Haaland je ljetos iz Dortmunda prešao u City, za koji je u devet utakmica postigao 13 golova.

“Gol je bio zaista dobar, a asistencija Joaa bila je izuzetna”, dodao je španski trener.

On je rekao da ga je Haaland podsjetio i na Zlatana Ibrahimovića.

“Sjećam se da je moj dragi prijatelj Zlatan Ibrahimović imao mogućnost da podigne nogu visoko do krova, a Erling je sličan tome. Mislim da je to njegova priroda. On je elastičan, fleksibilan i ima mogućnost da napravi kontakt i pošalje loptu u mrežu”, naveo je Guardiola.

Haaland je tokom karijere postigao 26 golova u 21 utakmici u najjačem klupskom evropskom takmičenju, u prosjeku gol na 62 minuta.