SportOstali sportovi(VIDEO) Finska i SAD se pridružile Češkoj i Kanadi u polufinalu

(VIDEO) Finska i SAD se pridružile Češkoj i Kanadi u polufinalu

Reprezentacije Finske i SAD-a pridružile su se Kanadi i Češkoj u polufinalu Svjetskog prvenstva elitne divizije koje se održava u Finskoj, domaćini su u četvrfinalu u Tampereu svladali Slovake sa 4-2 (1-2, 1-0, 2-0), dok su Amerikanci u Helsinkiju bili bolji od Švicaraca sa 3-0 (2-0, 0-0, 1-0).

Slovačka je iznenadila agresivnim startom u Tampereu te nakon nešto više od 15 minuta imala prednost od 2-0 golovima Adama Sykore (8:17) i Pavola Regende (15:16), no iskusni Marko Anttila (18:27) vratio je Finsku u igru prije isteka prve trećine kada je skrenuo udarac Frimana pred slovačkim vratima. Anttila (23:44) je svojim drugim golom početkom druge trećine, nakon što je oteo pak Nemecu, poravnao na 2-2, da bi Sakari Manninen (44:01) kompletirao preokret u trećem dijelu. Konačni rezultat postavio je Saku Maenalanen (59:59) golom u praznu mrežu sekundu prije kraja.

Amerikanci su do pobjede protiv Švicaraca, koji su osvoili prvo mjesto u svojoj skupini u prvom dijelu natjecanja, stigli na krilima sjajnog vratara Jeremyja Swaymana koji je obranio sva 33 udarca koja su išla u njegov gol, od toga 29 u drugoj i trećoj trećini. Do vodstva su SAD stigle u situaciji s igračem više i to uz veliku dozu sreće kada se pokušaj Bena Meyersa (11:59) odbio od klizaljke švicarskog braniča Thurkaufa u mrežu. Adam Gaudette (16:42) je povisio na 2-0 nakon nepotrebnom izlaska švicarskog vratara Genonija s gola, da bi konačni rezultat postavio Meyers (54:06) svojim drugim golom, ali najveće zasluge za njega idu Karsonu Kuhlmanu koji je povukao akciju iz svoje trećine i nesebično dodao Meyersu koji je pogodio nebranjeni dio mreže.

Ranije su Česi u Helsinkiju rutinski svladali Nijemce sa 4-1 (2-0, 1-0, 1-1), dok su branitelji naslova Kanađani u Tampereu izveli fantastični preokret za 4-3 (0-2, 0-1, 3-0; 1-0) pobjedu protiv Šveđana u produžetku.

Švedska je sjajno otvorila utakmicu protiv vrlo mlade Kanade i povela sa 2-0 golovima Carla Klinberga (1:27) i Williama Nylandera (7:04) nakon tek nešto više od sedam minuta igre. U drugoj trećini Kanada je napadala, imala čak 18 udaraca u okvir švedskog gola, ali sve njihove pokušaje zaustavljao je Linus Ullmark, dok je Max Friberg 828:23) iz jedinog švedskog pokušaja u okvir gola povisio na 3-0. Ryan Graves (41:21) je golom za 3-1 početkom treće trećine vratio nadu Kanadi, ali rezultat se potom više nije mijenjao sve do posljednje dvije minute. Zbog toga što je Rasmus Dahlin ispucao pločicu preko ograde Kanada je dobila priliku s igračem više, a njezin izbornik Claude Julien odlučio se i na rizik povukavši vratara s leda pa su Kanađani imali šestoricu klizača na ledu protiv četvorice Šveđana. Takav pristup donio je smanjenje na 3-2 preko Pierre-Luca Duboisa (58:07), a u nastavku je Kanada krenula po izjednačenje sa šest klizača protiv pet i do njega stigla samo 30 sekundi kasnije kada je mrežu pogodio i Matt Barzal (58:37). U produžetku je Nylander isključen zbog spoticanja nakon samo 25 sekundi igre, a Kanada je situaciju četiri-na-tri na ledu riješila golom Drakea Bathersona (60:43) tek 18 sekundi kasnije, a asistenti za pobjednički gol bili su Dubois i Barzal.

Mnogo manje drame bilo je u susretu Češke i Njemačke u kojemu su Česi tri puta kaznili neopreznosti njemačkih igrača i postigli im tri gola s igračem više na ledu. Briljirao je David Krejči (32:10) koji je sjajnim asistencijama poslužio Davida Pastrnaka (2:17) i Romana Červenku (10:04) za prva dva gola na utakmici, a onda i sam postigao treći. Nijemci su već dvet minuta prije kraja povukli vratara s leda te golom Moritza Seidera (53:48) smanjili na 3-1, ali riskantna igra u završnici im se nije isplatila jer je Jiri Šmejkal (58:10) pogotkom u praznu mrežu postavio konačni rezultat.

U polufinalima koja će se igrati u subotu u Tampereu sastat će se Finska – SAD i Kanada – Češka.