SportNogomet(VIDEO) Bayer Leverkusen osvojio povijesni naslov!

(VIDEO) Bayer Leverkusen osvojio povijesni naslov!

Bayer Leverkusen je prekinuo dominaciju Bayerna koja traje od 2013. i pobjedom nad Werderom 5-0 u 29. kolu Bundeslige matematički potvrdio naslov nogometnog prvaka Njemačke, prvog u klupskoj povijesti.

Momčad pod vodstvom Španjolca Xabija Alonsa je na potpuno ispunjenoj BayAreni povela u 25. minuti, kad je Nigerijac Victor Boniface realizirao kazneni udarac. Domaća momčad je svoju nadmoć okrunila u 60. minuti, kad je mrežu zatresao švicarski reprezentativac Granit Xhaka i udvostručio Bayerovu prednost. U 68. minuti je svoj prvi pogodak za 3-0 postigao Florian Wirtz koji je ušao u drugom poluvremenu, a do kraja dvoboja je kompletirao ‘hat-trick’ golovima u 83. i 90. minuti.

Bayer je 25. prvenstvenom pobjedom došao do 79 bodova i pet kola prije kraja sezone ima nedostižnih 16 bodova prednosti u odnosu na Bayern i Stuttgart koji će se u preostalih pet utakmica boriti za drugo mjesto, dok će još zamamljivija biti borba RB Leipziga (56) i Borussije Dortmund (56) za četvrto mjesto, posljednje koje vodi u Ligu prvaka.

Ovo je prvi naslov prvaka Njemačke za momčad koja je pet puta u svojoj povijesti osvajala drugo mjesto u Bundesligi, a prije 22 godine je od naslova bila udaljena samo jedan bod. U istoj je sezoni Bayer bio u finalu Lige prvaka i izgubio finale njemačkog Kupa.

No, trener Alonso je već najavio da velikog slavlja neće biti jer je Bayer u igri za još dva trofeja. Već u četvrtak ga čeka uzvratna utakmica četvrtfinala Europske lige protiv West Ham Uniteda u Londonu, gdje će “apotekari” braniti dva gola prednosti (2-0) iz prvog dvoboja.

Bayer je došao i do finala domaćeg Kupa. Utakmica za trofej je na rasporedu 25. svibnja, a Bayeru će se suprotstaviti drugoligaš Kaiserslautern, predzadnja momčad u 2. Bundesligi.

Pod Alonsovim vodstvom Bayer u ovoj sezoni još nije izgubio utakmicu ni u jednom natjecanju. U Bundesligi ima 25 pobjeda i četiri neodlučena ishoda, u Europskoj ligi su “apotekari” ostvarili osam pobjeda i jednom odigrali neodlučeno, a do finala njemačkog Kupa su došli s pet pobjeda. Ukupno Bayer ima 38 pobjeda i pet remija u 43 službene utakmice, uz gol-razliku 123-31.