SportTenis(VIDEO) Alcaraz osvojio US Open i postao najmlađi svjetski broj jedan

(VIDEO) Alcaraz osvojio US Open i postao najmlađi svjetski broj jedan

Četvrti teniser svijeta Španac Carlos Alcaraz osvojio je titulu na US Openu, pošto je u finalu pobijedio Norvežanina Caspera Ruuda sa 3:1 po setovima 6:4, 2:6, 7:6, 6:3. Alcarazu je stigao do prve grand slam titule u karijeri.

“Ovo je nešto o čemu sam sanjao otkako sam bio klinac, biti broj jedan na svijetu i prvak grand slama,” rekao je Alcaraz, koji je spasio meč loptu protiv Jannika Sinnera u osmini finala i došao do svog prvog velikog polufinala.

“To je nešto za što sam jako naporno radio. Stvarno je, stvarno posebno.” Alcaraz, koji je u trećoj spasio dvije set lopte koje bi Ruuda dovele u vodstvo, dotrčao je do svojih fanova na tribinama i zaplesao s njima u grupi prije nego što se vratio na svoje mjesto gdje je plakao i smiješio se u isto vrijeme. Španac je do pobjede nad Ruudom, sedmim na ATP listi, stigao poslije tri sata i 23 minuta.

Alcaraz je u trećem gemu prvog seta oduzeo servis protivniku i prednost od jednog breaka sačuvao do kraja seta. Norvežanin je do izjednačenja stigao zahvaljujući breakovima u šestom i osmom gemu drugog seta.

U trećem setu, viđen je po jedan break na obje strane, pa je set rješavan u tie-breaku, u kom je Alcaraz bio ubjedljiv i slavio sa 7:1.

Alcaraz je u četvrtom setu oduzeo servis Ruudu u šestom gemu, a potom i iskoristio drugu set i meč loptu u devetom gemu i tako stigao do najvećeg uspjeha u karijeri.

Nakon trijumfa na Otvorenom prvenstvu Amerike mladi Španac će zauzeti prvo mjesto na novoj svjetskoj ATP listi. Na vrh ATP liste uspeo se sa 19 godina i četiri mjeseca. Do sada je rekord držao Australijanac Lleyton Hewitt koji je imao 20 godina i 9 mjeseci kada je 2001. postao broj jedan.