SportTenis(VIDEO) Alcaraz osvojio 16. naslov u karijeri

(VIDEO) Alcaraz osvojio 16. naslov u karijeri

Španjolski tenisač Carlos Alcaraz novi je pobjednik China Opena, ATP 500 turnira igranog u Pekingu, gdje je u finalu svladao prvog tenisača svijeta Talijana Jannika Sinnera sa 6-7 (6), 6-4, 7-6 (3) nakon tri sata i 21 minute dvoboja prepunog preokreta.

Alcaraz je u prvom setu vodio 5-2, propustio set-loptu kod vodstva 6-5 i propustio prednost od 6-4 u ‘tie-breaku’. Španjolac je u drugom setu kod Sinnerovog vodstva 4-3 spasio dvije ‘break’-lopte, a onda je u sljedećem gemu oduzeo servis suparniku i sigurno servirao za odlazak u treći set.

Kad je Alcaraz poveo 3-1 u odlučujućoj dionici i imao dvije prilike za dvostruki ‘break’ (15-40), činilo se da Sinneru nema povratka. No, Talijan je izvukao taj gem, a u osmom gemu vratio ‘break’ zaostatka.

Pobjednik je odlučen u ‘tie-breaku’ u kojem smo svjedočili još jednom preokretu. Naime, Sinner je poveo 3-0, da bi uslijedio niz od sedam uzastopnih Alcarazovih poena, što mu je šestu pobjedu nad Talijanom u njihovom desetom dvoboju na ATP Touru (6-4) i ukupno 16. naslov u karijeri.

Zanimljivo je da je obojici ovo bilo 21. finale te da nakon njega obojica imaju 16 osvojenih trofeja i pet poraza.

Iako je ovo bio njihov deseti međusobni meč, tek drugi put su igrali u finalu, a prvi su odigrali na umaškom Croatia Openu 2022., u kojem je Sinner slavio u tri seta.

Alcaraz je ovom pobjedom spriječio Sinnera u obrani naslova u Pekingu, prekinuvši njegov pobjednički niz (15-0) započet na Masters 1000 turniru u Cincinnatiju.

Ujedno, nanio je Talijanu prvi poraz u finalima (6-1) u ovoj sezoni, a sebi priskrbio četvrti trofej u 2024., nakon osvajanja pehara na Mastersu u Madridu te na Grand Slam turnirima u Roland Garrosu i Wimbledonu.

Alcaraz je ovom pobjedom postao prvi tenisač koji je na razini ATP 500 turnira, od 2009. i ustanovljenja ovog sustava bodovanja, osvojio naslove na svim podlogama. Prije svog prvog trijumfa na kineskom tlu, Alcaraz je na zemlji osvojio naslove u Rio de Janeiru 2022. te Barceloni 2022. i 2023., a na travi je bio najbolji u londonskom Queen's Clubu 2023.