Lokalne TemePozitivno VisokoVeterina.ba: Apiterapija kod Midhata Balte u Visokom

Veterina.ba: Apiterapija kod Midhata Balte u Visokom

Apiterapija (lat. riječ apis – pčela) je naučna disciplina tradicionalne medicine koja je, najvećim dijelom, nastala na iskustvu naroda. Ovaj vid terapije objedinjuje pčeline proizvode: polen, matičnu mliječ, med, propolis te vazduh koji pčele stvaraju u košnici. Pčelinji proizvodi se kombiniraju i s ekstraktima ljekovitih biljaka pri čemu djeluju sinergistički, pojačavajući međusobno djelovanje. Apiterapija se od davnine upotrebljava u svrhu prevencije i liječenja bolesti, a posljednjih godina i savremena medicina pridaje joj sve veću pozornost, i to s razlogom. Zbog toga pčele rado nazivamo letećim farmaceutima.

Apikomora u prevodu znači prostorija sa pčelinjim vazduhom, gdje se miješaju svi proizvodi pčela i udišu. Udisanje pomaže kod bolesti respiratornog sistema (otežano disanje-dispnea, bronhitis, astma), pomaže kod migrena, začepljenih sinusa, pojačava imunitet. Prirodne apikomore se jednostavno mogu napraviti u većini pčelinjaka, a one predstavljaju novu priliku za širenje turističke ponude i dodatni prihod za pčelare. Apiinhalacija znači udisanje vazduha direktno iz košnice. U nastavku pročitajte intervju sa vlasnikom apikomore u Visokom.

1. Recite nam nešto više o sebi i koliko se dugo bavite pčelarstvom?

Ja sam Midhat Balta, penzionisani policajac, bavim se pčelarstvom 14 godina. Predsjednik sam Udruženja pčelara Behar u Visokom, koje broji 107 članova. Na početku je to bilo kao hobi zbog ljubavi prema pčelama, a kasnije širenjem kao dodatni profit.

2. Kako ste došli na ideju otvaranja apikomore?

Na nagovor svojih kolega pčelara sam počeo da pravim apikomoru, odnosno na nagovor Hašimović Osmana koji je prvi u Visokom napravio apikomoru, ali spletom okolnosti ta
komora je zatvorena zbog smrti pomenutog, tako da je u Visokom postoji trenutno samo moja koju sam otvorio prije 4 mjeseca.

3. Kako apikomora funkcioniše?

Komora za sada ima dvije zajednice sa mogućnošću da se još proširuje. Inhalator je provodnim sistemom povezan sa košnicom. Te košnice se ne tretiraju kao druge, niti
se uzimaju proizvodi pčela, sve ostaje u košnici i svi se ti proizvodi udišu. Uložio sam dodatna sredstva kako bih omogućio posjetiocima najbolje, tako da prilikom udaha pacijent udiše proizvode pčela, ali izdah se ne vraća sistemom u komoru. Preporučuje se inhalacija od pola sata. Prije i nakon korištenja vrši se dezinfekcija, a posjetioci tokom inlahacije mogu uživati u pogledu na grad. Uslugu pružamo u skladu sa radom pčela kada krene unos polena, tj. od aprila do oktobra.

4. Kolika je zainteresovanost i kakve su reakcije posjetilaca?

Zainteresovanost je velika, od djece do starijih osoba. Izdajem i apartmane tako da su posjetioci lokani građani, iz cijele BiH kao i stranci. Strance privuče i park Ravne, ulaz u tunele, blizina piramida, ali i primarno zbog inhalacije. Posjetioci su zadovoljni, ali što je najbitnije, komora im je pomogla. Komora se nalazi iznad parka Ravne i jedna gospođa je automobilom dolazila do komore, nakon 5-6 terapija šetala je od parka do komore.

5. Planirate li širiti posao?

Planiram, pošto se bavim i pčelarstvom, proizvodnjom meda i taj posao planiram proširiti. Trenutno imam 48 društava na dva pčelinjaka. Određen broj košnica vozim u planinske dijelove. U budućnosti planiram proširiti i apikomoru, kako bi veći broj korisnika mogao koristiti, trenutno je to za dvije osobe, s obzirom da je apikomora otvorena prije 4 mjeseca ja sam zadovoljan urađenim i do sada, jer se radi po pravilima i da pružimo najbolje usluge da pomognemo našim korisnicima.

6. Šta biste poručili korisnicima?

Dođite i uvjerite se sami u kvalitet usluge koju pružamo. Nalazimo se u prirodnom okruženju, nedaleko od grada. Nakon tretmana obično posjetioci prošetaju do piramida, obiđu park Ravne ili ako su iz drugog grada ili države iznajme apartman i borave u prirodnom ambijentu koristeći nekoliko puta na dan apikomore. Želimo pomoći što većem broju ljudi jer svjesni smo kvaliteta zraka i koliko to dodatno djeluje na respiratorne pacijente.

Visoko.co.ba/Nejra Kubat/Veterina.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE