ZanimljivostiNauka i tehnologijaVećina generičkih lijekova proizvodi se u Aziji

Većina generičkih lijekova proizvodi se u Aziji

Dvije trećine aktivnih sastojaka potrebnih za proizvodnju generičkih lijekova proizvodi se u Aziji, pokazala je studija, potvrdivši ovisnost Europe o uvozu lijekova.

Na početku pandemije koronavirusa europske vlade uznemirila je privremena indijska zabrana izvoza određenih proizvoda važnih za liječenje oboljelih. Indija spada među vodeće svjetske proizvođače sastojaka za lijekove pa je njezin potez potaknuo bojazni od prekida u opskrbnim lancima i od nestašice lijekova.

Iako su ti strahovi uglavnom bili neutemeljeni, ministri zdravstva članica Europske unije obećali su pojačati domaću proizvodnju lijekova kako bi osigurali zaštitu od mogućih uskih grla u budućnosti. U analizi globalne proizvodnje 565 aktivnih farmaceutskih sastojaka (API) njemačko udruženje generičkih proizvođača Pro Generika utvrdilo je da je 63 posto certifikata kvalitete, koji omogućuju upotrebu API-ja u medicinskim proizvodima, izdano u Aziji.

U 2000. godini Azija ih je izdala 31 posto. Više od 80 posto azijskih certifikata drže proizvođači u Indiji i Kini gdje je većina njih koncentrirana u nekoliko država i pokrajina, pokazalo je istraživanje. Istraživanje je pokazalo i da više od polovine aktivnih sastojaka proizvodi šačica proizvođača u cijelom svijetu.

Povratak proizvodnje u Europu nerealan?

Samo 31 posto certifikata za aktivne sastojke izdano je u Europi, u odnosu na 59 posto u 2000. godini. Proizvođači su uglavnom stacionirani u Italiji, Njemačkoj, Španjolskoj i Francuskoj i fokusiraju se na sastojke s malim obujmom prodaje, čija je proizvodnja vrlo kompleksna. Potaknuta pandemijom, Francuska je u lipnju najavila plan jačanja domaće proizvodnje lijekova, a ​​predsjednik Emmanuel Macron obećao je 200 milijuna eura pomoći za domaća istraživanja i proizvodnju lijekova.

Austrija također ulaže u povećanje proizvodnje u pogonu za proizvodnju antibiotika u Tirolu čiji je vlasnik švicarski Novartis Sandoz. U protekla dva desetljeća proizvodnja se iz Europe preselila u Aziju zbog cjenovnih pritisaka i nižih regulatornih standarda, objašnjavaju u Pro Generici.

Čelnici kompanija upozoravaju da je vraćanje proizvodnje složen proces, zbog viših troškova radne snage i strožih ekoloških standarda koji onemogućuju cjenovno nadmetanje s azijskim dobavljačima. Nestašica lijekova na početku pandemije bila je minimalna a vraćenje velikih dijelova proizvodnog lanca u Europu “nije realno”, tvrdi izvršni direktor Mercka KgaA-e Stefan Oschmann.

Umjesto geografske blizine, u Novartisu su odlučili povećati broj dobavljača ključnih sastojaka, na minimalno dva, kako bi imali rezervno rješenje u slučaju uskih grla. Takav je model “naš jasni fokus, nasuprot zamisli o vraćanju većeg dijela proizvodnje, što je po mom mišljenju prva reakcija zdravstvenih vlasti u brojnim zemljama”, kazala je na internetskom skupu u organizaciji Financial Timesa čelnica švicarske kompanije Maria Soler Nunez.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE