Naučna javnost je ovih dana usmjerena prema svemiru, gdje se trenutno odvija složena operacija rasklapanja svemirskog teleskopa James Webb.
On je izuzetno dobro odradio lansiranje i korekcije putanje, pa će mu ukrcano gorivo omogućiti rad i duži od planiranih 10 godina. No, iako produžen, životni mu je vijek i dalje ograničen, pa naučnici već gledaju što bi ga moglo zamijeniti, piše Bug.hr.
Prema NASA-inim planovima, koji postoje već nekoliko godina, sve naučeno u razvoju sklopivog svemirskog teleskopa Webb moći će biti iskorišteno i za izradu njegovog nasljednika. On za sada živi tek kao koncept radnog imena LUVOIR (skraćenica za Large UV/Optical/IR Surveyor).
Kao što se vidi iz pojašnjenja imena, ovaj teleskop trebao bi imati mogućnost snimanja svemira u vrlo širokom spektru svjetlosti, od infracrvenog do ultraljubičastog, a osnovne bi mu misije bile traganje za nastanjivim planetima izvan Sunčevog sistema, detaljnije proučavanje planeta i satelita unutar njega, kao i rasvjetljavanje novih detalja oko nastanka svemira i formiranja prvih galaksija (kao, uostalom, i kod Webba).
Izvedbom bi LUVOIR podsjećao na Webb, no primarno bi mu se ogledalo sastojalo od značajno više šesterougaonih segmenata, čak i do njih 36, imalo bi promjer 8 ili 15 metara, ovisno o mogućnostima rakete koja bi ga lansirala, a toplinski bi štit također bio značajno veći nego kod Webba, iako sličnog koncepta.
Konstrukcija teleskopa omogućila bi izvedbu više njegovih varijanti na istim principima, u svemiru bi se također orbitirao oko Lagrangeove točke L2, no, za razliku od Webba, plan je da LUVOIR bude u potpunosti “popravljiv”, tj. da mu se budućim misijama mogu produživati životni vijek i dodavati nove mogućnosti.
NASA trenutno procjenjuje da bi izgradnja teleskopa LUVOIR mogla koštati između 18 i 24 milijarde dolara, ovisno o tome za koju se verziju odluče. Podsjetimo, Webb je koštao 9,7 milijardi dolara kroz gotovo 30 godina.
Aktuelni planovi kažu da bi novi teleskop u svemir trebao poletjeti tokom 2030-ih godina, a najrealističnije procjene govore da bi se to moglo dogoditi 2039. ili 2040. godine. Naravno, prođe li s Webbom sve u redu i izdvoje li SAD dovoljno sredstava za njegov razvoj.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.