Profesor Simon Conway Morris, paleontolog Univerziteta u Cambridge smatra da život na drugim planetama također “slijedi” teoriju takozvane konvergentne evolucije. To znači da vrste nezavisno dobijaju slične osobine kako bi rješavale određene probleme s kojima se suočavaju u svom okruženju.
On ističe evoluciju oka kao dobar primjer, jer se smatra da je ono evoluiralo nezavisno više od 50 puta u historiji Zemlje.
Profesor Conway Morris tvrdi da bi upravo zbog toga moglo da se smatra da život na drugim planetama sličnim Zemlji evoluira na sličan način.
Argumente za svoju tezu iznio je u novoj knjizi “The Runes of Evolution”.
“Smatram da bi u svim naseljivim zonama, koje nisu pretople i prehladne, može doći do pojave inteligentnog života, jer je inteligencija konvergentna. Imajući u vidu broj potencijalno naseljivih planeta, imamo dobar razlog da vjerujemo da oni zaista postoje”, rekao je Konvej Moris.
On je postao poznat po svojoj studiji o kambrijskoj eksploziji, u okviru koje je došlo do iznenadne evolucije složenih životinjskih vrsta prije oko 542 miliona godina.
Profesor smatra da je konvergentna evolucija vodila svaki aspekt razvoja života na Zemlji.
“Ako je ishod evolucije barem okvirno predvidljiv, onda je ono što važi za Zemlju primjenljivo širom Mliječnog puta i dalje”, kaže on.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.