Vanjska politika je u isključivoj nadležnosti državnih institucija, poručio je visoki predstavnik Valentin Inzko, komentirajući usvajanje Rezolucije o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti RS-a u Narodnoj skupštini RS.
“Kao konačni tumač civilnih aspekata Općeg okvirnog sporazuma za mir želim pojasniti, u vezi sa Rezolucijom koju je jučer usvojila Narodna skupština RS, da Mirovni sporazum, a samim tim i Ustav, imaju primat nad bilo kojim aktom koji je usvojila NSRS. NSRS nema zakonske ovlasti da taj Sporazum tumači na način da nameće obaveze zvaničnicima na državnom nivou”, naveo je Inzko u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.
Inzko, također, želi još jednom naglasiti da je, u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, vanjska politika u isključivoj nadležnosti državnih institucija i da, u skladu s tim, odluke o pridruživanju međunarodnim organizacijama moraju donositi nadležni organi na tom nivou te da se one moraju poštovati.
NATO ne tjera nikoga da mu se pridruži
Sjevernoatlantski savez (NATO) ne tjera nikoga da se pridruži Savezu, odgovoreno je danas medijima iz NATO štaba Sarajevo na upit o usvajanju Rezolucije o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti RS-a u Narodnoj skupštini RS.
“Kao što važi i za svaku drugu državu, na BiH je da odluči o svojoj budućnosti. NATO ne tjera nikoga da se pridruži Savezu. To je suverena odluka suverenih država”, poručuju iz NATO štaba.
Kažu da na zahtjev vlasti BiH, NATO štab Sarajevo podržava reformu odbrane otkada je uspostavljen krajem 2004. godine, daje stručne savjete i pruža pomoć BiH u njenim nastojanjima u kontekstu reforme odbrane i Partnerstva za mir.
“Svjesni smo različitih stavova u BiH u vezi ovih pitanja. NATO će nastaviti raditi sa institucijama BiH pružajući podršku njenom dugotrajnom vanjskopolitičkom cilju punih euroatlantskih integracija”, navodi se u odgovoru.
Dodik: Naš interes nije NATO, od te alijanse nismo imali ništa
Predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavio je da, nakon usvajanja rezolucije o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti tog bh. entiteta, očekuje od svih predstavnika RS-a u bh. institucijama da prestanu bilo kakve aktivnosti u pogledu približavanja BiH NATO savezu.
“Naš interes nije NATO, jer nismo imali ništa od te alijanse. Naš interes pogotovo nije NATO koji se ovdje uključio u pitanje sramotne presude za Han Pijesak”, rekao je Dodik u intervjuu za RTRS.
Kaže da je dio scenarija da se ne učestvuje u radu Narodne skupštine i to da opozicija pobjegne od glasanja o rezoluciji o vojnoj neutralnosti.
“Rad NSRS se mjeri po tome da li imate većinu, a većina postoji. To što je neko sam sebe isključio ili nije došao na sjednicu, ne znači da je Skupština krnja. Ovo je parlament u punom kapacitetu”, rekao je Dodik.
Tvrdi da su sinoćnja dešavanja u Narodnoj skupšini pokazala da je “destabilizacija RS kontinuiran posao vanjskih i unutrašnjih neprijatelja, koji su počeli napadima na njenog predsjednika, MUP, RTRS, a sada i Narodnu skupštinu RS”.
Brčkalo: Rezolucija je pokajnički dokument, SNSD-a nas doveo pred NATO
Partija demokratskog progresa (PDP) smatra da je Rezolucija o proglašenju vojne neutralnosti RS-a jedna vrsta “pokajničkog dokumenta, koji je u svojoj suštini manjkav i kontradiktoran“ – ocijenio je šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS-a Miroslav Brčkalo.
“Upravo nas je SNSD svojim aktivnostima u proteklih 15 godina doveo pred vrata NATO-a, a sada jednom politikantskom rezolucijom pokušavaju izbjeći odgovornost za te svoje postupke”, rekao je Brčkalo.
Hronološki gledano, navodi, SNSD je 2003. na svom saboru imao deklaraciju o euroatlanskim integracijama, zatim je 2005. Nikola Špirić potpisao zakon o odbrani BiH, u čijem članu 84. stoji da će Vijeće ministara i parlament BiH raditi na uključivanju BiH u NATO savez.
Brčkalo podsjeća da je 2006. potpisan sporazum o Partnerstvu za mir, zatim je 2008. SNSD-ov Milorad Živković zajedno sa Sulejmanom Tihićem uputio u parlament BiH zajedničku rezoluciju o spremnosti BiH za taj vojni savez, a 2009. godine je sve to finalizovao Nebojša Radmanović, koji je u obraćanju tadašnjem generalom sekretaru NATO saveza Jap de Hop Sheferu rekao da BiH “dijeli vrijednosti alijanse i spremna je da bude prepoznatljiva na putu ka euroatlanskim integracijama“.
“Apsurd je i da se SNSD u svojoj rezoluciji poziva na vojnu neutralnost Srbije, jer se mora znati važan podatak, da je ta zemlja svoju vojnu neutralnost izglasala 2007. godine, a dvije godine nakon toga, SNSD je predvođen Radmanovićem slao molbu za Akcioni plan za članstvo BiH u NATO-u (MAP). Sve ovo govori o velikom lutanju i neodgovornoj SNSD-ovoj ad hoc politici. A istorijat njihovih aktivnosti po pitanju ulaska BiH u NATO ne ide im nimalo u prilog, odnosno demaskira njihovu politiku”, rekao je šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini.
Poslanici vladajuće većine u Narodnoj skupštini usvojili su protekle noći, bez prisustva opozicije i Koalicije “Domovina“, Rezoluciju o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti RS.
Rezolucijom se definiše neutralnost tog bh. entiteta u odnosu na postojeće vojne saveze, te precizira da je RS opredijeljena da svaki budući status koordinira sa Srbijom, kao potpisnikom Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Softić, Čolak i Radončić o rezoluciji o proglašenju vojne neutralnoste RS-a
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Safet Softić (SDA) je danas u Sarajevu, upitan da prokomentira usvajanje rezolucije o proglašenju vojne neutralnosti RS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, izjavio da je to sasvim sigurno antidejtonski čin.
“Ni više ni manje od toga ne mogu kazati, jer entiteti nisu zaduženi za ovu vrstu vanjske politike, za ovu vrstu odluka. U tom smislu mislim da je Narodna skupština RS preuzela ingerencije koje joj ne pripadaju po Zakonu o odbrani. Mislim da je to u sklopu jedne politike koja se vodi u odnosu na državu BiH, jedan u nizu pokušaja destabilizacije institucija BiH”, kazao je Softić.
On misli da je to po svaku cijenu trebalo izbjeći.
“Vidjet ćemo kakve će biti reakcije u odnosu na ovo, ali ne doživljavam to kao nešto što pridonosi stabilizaciji političkih prilika u BiH”, naveo je Softić.
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Bariša Čolak (HDZ BiH) je kazao da navedenu rezoluciju ne bi posebno komentirao, te da su on i stranka kojoj pripada apsolutno opredjeljeni, ne samo za evropske, nego i euroatlanske integracije.
“Duboko vjerujem da će ovaj čitav prostor jednog dana postati zaista dio tih integracija, jer sve stvari, čini mi se, da idu u tom pravcu. U razgovoru s kolegama iz RS-a oni ističu da tu svoju odluku, kad je u pitanju NATO savez, usuglašavaju s Republikom Srbijom. Ali ako malo bolje promatrate šta radi Srbija u posljednje vrijeme, čini mi se da Srbija jako dobro surađuje s institucijama NATO saveza”, kazao je Čolak.
Dodao je da vjeruje da će se stvari odvijati u tom pravcu, te da će do toga „nama trebati još jedno izvjesno vrijeme“.
“Sad bi, po mom sudu, bilo najvažnije da aktiviramo MAP. Postoje, po meni, realne šanse da se i to u dogledno vrijeme napravi”, ocijenio je Čolak.
Delegat u Domu naroda državnog parlamenta i predsjednik SBB-a BiH Fahrudin Radončić je izjavio novinarima da NATO savez, NATO put i MAP, nemaju alternativu.
“Nakon 200 hiljada ubijenih, nakon genocida, bošnjačka zajednica i bošnjačke političke stranke će sigurno biti protiv bilo kakve vojne neutralnosti. Mi ćemo se čvrsto zalagati i vjerujemo da će doći vrijeme kada će Republika Srpska shvatiti da je Bosni i Hercegovini mjesto u NATO savezu”, kazao je Radončić.
Glasovima vladajuće većine u Narodnoj skupštini RS-a usvojena je rezolucija o zaštiti ustavnog poretka i proglašenju vojne neutralnosti RS-a.
Zasjedanju, koje je okončano rano jutros, nisu prisustvovali poslanici opozicije i Koalicije “Domovina”, koji su tražili da se taj dokument povuče s dnevnog reda, ali iz različitih razloga.
Iz SDS-a, PDP-a i NDP-a su predlagali rezoliciju o strateškim ciljevima RS-a do 2023., dok su u “Domovini” ukazivali da Narodna skupština nema ovlaštenja da raspravlja o pitanjima odbrane, koja su regulirana na nivou BiH.
visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.