Delegati Doma naroda Parlamenta BiH usvojili su danas izmjene Zakona o Javnom radiotelevizijskom sistemu BiH po hitnom postupku.
“Zakon o RTV sistemu BiH, kao i većina stvari koje je nametnula međunarodna zajednica, je usaglašen između tri konstitutivna naroda. Trenutno imamo situaciju da je RTV sistem BiH u kolapsu. Apeliram na ovaj Kolegij, na ovaj Dom i na Vijeće ministara da hitno sjedne i da napravi potpuno novi zakon o RTV sistemu BiH, u kome će biti uspostava Rezolucije Evropskog parlamenta o nužnosti uspostave jednog TV kanala na hrvatskom jeziku. Moramo uraditi nešto što će zadovoljti sva tri naroda u BiH, te što će ubrzati proces digitalizacije”, kazao je delegat iz Kluba hrvatskog naroda Mario Karamatić.
Informacija o Tužilaštvu bez podrške
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije primio k znanju Informaciju o radu Tužilaštva BiH za 2014. godinu.
Za podršku informaciji nije bilo opšte većine, ali su delegati podržali zaključke Ustavnopravne komisije Doma naroda parlamenta BiH.
U ovom izvještaju navedeno je da su tužioci Posebnog odjeljenja za ratne zločine u prošloj godini podigli ukupno 57 optužnica protiv 119 osoba, što je najveći broj podignutih optužnica zabilježen u istoriji Tužilaštva BiH i predstavlja povećanje od 84 odsto u odnosu na broj optužnica u 2013. godini.
Tokom 2014. godine izvršene su 134 naredbe za ekshumaciju Suda BiH, ali iz Tužilaštva navode da je rad na ovim predmetima bio kompleksan i zahtjevan jer su imali ograničena sredstva za ekshumacije.
Ovu informaciju ranije Predstavnički dom nije primio k znanju, a poslanici su iznijeli niz primjedbi na rad Tužilaštva BiH, posebno u oblasti procesuiranja ratnih zločina, ali iz Tužilaštva navode da je riječ o zahtjevnim predmetima koji se baziraju na svjedočenjima koja spadaju u takozvana subjektivna dokazna sredstva.
Iznijeli su stav da im poteškoće stvaraju i sporost pri prikupljanju materijalne dokumentacije što usporava tok istrage, a takođe, veliki broj svjedoka ne živi u BiH.
Kada je riječ o krivičnim djelima organizovanog kriminala i korupcije, tužioci Posebnog odjeljenja za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju podigli su 58 optužnica protiv 261 osobe, a izrečene su kazne zatvora u ukupnom iznosu do 167 godina i devet mjeseci.
Novčane kazne iznose 680.500 KM, a oduzeta protivpravno stečena imovinska korist u ukupnom iznosu 24.380.343 KM, 22.575 evra i 924 kune, dok je aktivnost zajedničkih timova Tužilaštva i Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ rezultirala naplatom PDV-a za iznos oko milijardu KM.
Na sjednici je imenovano šest članova Komisije za nadzor nad radom Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH iz Doma naroda.
Prihvaćeni Izvještaji Centralne banke BiH
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH prihvatio je danas finansijski izvještaj Centralne banke BiH za prošlu godinu u kojem je navedeno da je banka ostvarila neto dobit od 35.410.680 KM.
U izvještaju se navodi da će 60 odsto ostvarene dobiti od 21.246.408 KM biti uplaćeno na odgovarajući depozitni račun Ministarstva finansija i trezora BiH, prema odredbama Zakona o Centralnoj banci i odluci Upravnog vijeća.
Dom naroda usvojio je po hitnom postupku Zakon o izmjenama Zakona o javnom RTV sistemu BiH.
Delegat Mario Karamatić /HDZ/ rekao je da je potrebno napraviti potpuno novi zakon koji bi omogućio otvaranje trećeg kanala na hrvatskom jeziku, dovršetak procesa digitalizacije i “spašavanje Javnog RTV sistema od kolapsa”.
Podršku delegata dobio je i Izvještaj zajedničke komisije oba doma parlamenta BiH o postizanju saglasnosti o identičnom tekstu Zakona o obligacionim odnosima u civilnom vazduhoplovstvu BiH.
Prihvaćen je izvještaj Kancelarije za reviziju institucija BiH o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće rezerve u kojem se navodi da postoje određene slabosti u procesu raspolaganja tim sredstvima.
Problemi se pojavljuju od razumijevanja same namjene sredstava, preko tumačenja zakonskih odredbi do principa raspodjele, kontrole i izvještavanja o njihovom utrošku.
Prema zaključcima revizora, netransparentno se raspolaže dijelom tekuće rezerve koja je namijenjena za finansiranje neprofitnih organizacija, čime se ostavlja prostor za korupciju, a i postupku raspodjele javnih sredstava ne postoje elementi transparentnosti i javne odgovornosti.
Revizija je utvrdila da sredstva iz rezerve nisu korištena za finansiranje hitnih i nepredviđenih situacija. “Umjesto da se finansiraju i umanje posljedice elementarnih nepogoda, finansirano je tekuće poslovanje institucija BiH”, nalazi su revizora.
Jedna od zamjerki je što se bez kriterijuma javnim sredstvima pomažu različita udruženja građana, sportski klubovi, vjerske i humanitarne organizacije, pojedinci, mediji i institucije nižih nivoa vlasti.
Na vrlo niskom nivou je i kontrola raspodjele i korištenja sredstava tekuće rezerve.O sredstvima koje su koristile institucije BiH izvještavano je šturo u redovnim godišnji izvještajima o radu, dok izvještavanje ostalih korisnika nije predviđeno. Izvještaji o efektima iskorištenih sredstava ne postoje, stoji u nalazu revizora.
Tokom 2012. i 2013. godine kroz sredstva tekuće rezerve utrošeno je više od 10 miliona KM, od čega je 7,5 miliona utrošeno na finansiranje tekućih aktivnosti institucija BiH, a ostalo po odlukama predsjedavajućeg Savjeta ministara i njegovih zamjenika kroz stavku “grantovi neprofitnim organizacijama”.
U revizorskom izvještaju se preporučuje donošenje jasnih pravila i procedura te uslova i postupaka u slučajevima kada odluke o interventnom korištenju sredstava budžetske rezerve donose predsjedavajući ili zamjenici predsjedavajućeg Savjeta ministara kako bi bile stvorene pretpostavke za namjensko trošenje sredstava.
Predsjedavajući Kluba bošnjačkog naroda Halid Genjac /SDA/ smatra da su preporuke revizora “dramatične” i da, konačno, sve institucije u BiH treba ozbiljno da ih shvate i dosljedno primjenjuju.
Dragutin Rodić /DNS/ istakao je ulogu parlamenta BiH u analizi i primjeni revizorskih izvještaja, kao i potrebu striktnog poštivanja procedura i zakona.
Pozdravljajući napore revizora, Darko Babalj /SDS/ je istakao da to ne treba da bude “prazna priča”, i da je neophodan energičniji angažman nadležnih agencija za provođenje zakona.
Dom naroda prihvatio je i revizorski izvještaj o smještaju profesionalnih vojnih lica u Ministarstvu odbrane BiH, za što se godišnje izdvaja oko osam miliona KM.
I revizija i Ministarstvo odbrane BiH utvrdili su da su ovi izdaci visoki te da individualno unajmljivanje privatnih stanova nije ekonomično rješenje.
“Bez obzira na to, aktivnosti Ministarstva na iznalaženju ekonomičnijeg rješenja nisu bile adekvatne i efikasno provedene”, smatraju revizori.
I dalje su visoki izdaci za ove namjene, što ukazuje na neekonomičnost korištenje budžetskih sredstava.Iako je Ministarstvo odbrane od 2006. godine preduzimalo određene aktivnosti s ciljem smanjenja izdataka za smještaj vojnih lica, izostalo je jasno i sveobuhvatno opredjeljenje za iznalaženje i realizaciju ekonomičnijeg rješenja, zaključili su revizori.
Delegati su danas prihvatili izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH u 2014. godini.
Usvojen Izvještaj CIK-a BiH
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije /CIK/ BiH.
Delegat Martin Raguž podsjetio je da se ne poštuju odluke Ustavnog suda BiH zbog čega u Mostaru nisu održani izbori već pet godina, navodeći da je izvještaj dobra osnova za popravljanje izbornog procesa.
Predsjednik CIK-a BiH Vlado Šantić pozvao je nadležne da privedu kraju formiranje radne grupe za izmjenu Izbornog zakona BiH, ukazujući da je informatizacija izbornog procesa neophodna da bi se izbori provodili zadovoljavajuće.
Za raspravu o Izvještaju o zaštiti ličnih podataka u 2014. nije bilo prijavljenih i on je usvojen.
Izvještaj o stanju ravnopravnosti polova za 2012-2014. je primljen k znanju. U izvještaju je, između ostalog, navedeno da BiH ima naniži stepen zastupljenosti žena na tržištu rada u jugoistočnoj Evropi.
Naime, prema podacima Agencije za statistiku u BiH opšta stopa nezaposlenosti u 2013. godini iznosila je 31,6 odsto /muškarci 40,6 i žene 23 odsto.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.