BiHUprkos visokim kaznama, povećan broj incidenata s nelegalnim oružjem

Uprkos visokim kaznama, povećan broj incidenata s nelegalnim oružjem

Vijesti o ubistvima u našoj državi svakodnevno pune crne hronike. Što je statistika veća, iznenađenje je, čini se, manje jer se kao društvo navikavamo na crnilo. No, ne trebamo. Za početak, trebamo se pitati čime su ta ubistva počinjena i jesu li mogla biti spriječena. Činjenice kažu da su mnoga počinjena vatrenim oružjem koja su počinioci, u većini slučajeva, nelegalno posjedovali.

Vatreno oružje nije bilo kakav predmet i ne može ga svako posjedovati. Riječ je o opasnim napravama koje vrlo brzo mogu usmrtiti osobu zbog čega, da bi se posjedovale, vlasnici moraju proći strogu proceduru. Ipak, mnogi zaobilaze takav proces, a oružje im je samo alat pomoću kojeg prije dolaze do zadanog cilja.

“Povećan je broj incidenata s vatrenim oružjem u Bosni i Hercegovini, pogotovo incidenata s vatrenim oružjem u kriminalnom kontekstu, isto tako u kontekstu oružanih pljački i nasilja u porodici”, ističe Ermin Pešto, predsjednik Koordinacionog odbora za malo i lako naoružanje.

Stoga ne čudi da policija ima pune ruke posle. Samo u Tuzlanskom kantonu u toku ove godine oduzeto je skoro devet hiljada komada oružja, uključujući automatske puške, pištolje, ručne bombe, municiju i druge eksplozivne naprave. Situacija nije bolja ni u drugim kantonima, bez obzira na propisane kazne za neovlašteno držanje i rukovanje oružjem.

“Za ponašanja koja predstavljaju krivično djelo može se izreći kazna zatvora do tri godine, novčana kazna od 300 do 1.500 KM i obavezno izricanje zaštitne mjere oduzimanja vatrenog oružja, kao i dijelova oružja ili municije”, pojašnjava Elvedin Fišek, glasnogovornik MUP-a ZDK-a.

No, sve ovisi od stepena prekršaja i količine oružja. Osim kantonalnih zakona o oružju i municiji, nadležni su dužni pridržavati se prvenstveno Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine u kojem piše sljedeće:

“Ko učini krivično djelo iz stava 1. ovog člana u odnosu na veću količinu vatrenog oružja, municije ili eksplozivnih materija kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.”

A šta s oružjem kada vlasnici budu kažnjeni? Prvi korak je oduzimanje i odlaganje, a zatim i uništavanje. Tako je prije samo nekoliko dana javno uništeno ukupno 2.490 komada malog i lakog oružja. Ovakve akcije provode se duži niz godina.

“Imamo specifičan cilj u akcionom planu, a to je konfiskacija i javno uništavanje malog i lakog oružja i za period od 2016. pa do danas ukupno je uništeno oko 25.000 komada i dijelova malog i lakog oružja”, navodi Pešto.

Ni građani, kada je u pitanju ova problematika, ne bi trebali sjediti skrštenih ruku. Oni koji posjeduju oružje bez dozvole, trebali bi ga što prije dobrovoljno predati. Također, ukoliko poznaju nekog ko protivno propisima posjeduje oružje, trebali bi o tome obavijestiti najbližu policijsku patrolu ili policijskog službenika anonimnim pozivom na broj 122.

Tako će policija lakše pronaći oružje, kazniti neodgovorne vlasnike i u konačnici, što je i najvažnije, spriječiti tragičan ishod. Oni koji šute o prekršajima koji mogu preći i, svjedoci smo, prelaze u zločine su saučesnici, kažu nadležni pozivajući na odgovornost.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE