Četiri od pet osoba želi da njihova zemlja ojača svoju predanost rješavanju klimatskih promjena, pokazala je globalna anketa u kojoj je učestvovalo 75.000 ispitanika a koja je objavljena danas.
Anketa koju su proveli Program UN-a za razvoj, Univerzitet Oxford i GeoPoll postavila je 15 pitanja nasumičnim telefonskim pozivima ljudima u 77 zemalja koje predstavljaju 87 posto svjetske populacije.
Ključno je otkriće da 80 posto ispitanika želi da njihove vlade pojačaju napore u borbi protiv globalnog zatopljenja, javlja AFP.
Siromašnije zemlje najglasnije su u pozivima vladama da ulažu više napora u borbi, s 89 posto za, iako i u bogatim zemljama njih 76 posto smatra da treba više činiti, pokazalo je istraživanje.
U Kini (73 posto) i Sjedinjenim Državama (66 posto), najvećim svjetskim emiterima stakleničkih plinova, također većina ispitanika podržava klimatske mjere.
– Dok svjetski čelnici odlučuju o sljedećem krugu obećanja prema Pariškom sporazumu do 2025., ovi su rezultati neosporan dokaz da ljudi podržavaju hrabre klimatske akcije – rekla je Cassie Flynn, globalna direktorica UNDP-a za klimu.
Većina ispitanika u 62 od 77 ispitanih zemalja rekla je da podržava brz prelaz s fosilnih goriva na čistu energiju.
Među njima su Kina (80 posto) i Sjedinjene Države (54 posto), ali u Rusiji je samo 16 posto učesnika ankete bilo za.
Zabrinutost oko globalnog zatopljenja također je porasla, pokazalo je istraživanje, a 56 posto je reklo da razmišlja o klimatskim promjenama barem jednom sedmično.
Više od polovice (53 posto) ispitanih reklo je da su više zabrinuti zbog klimatskih promjena nego prošle godine, u poređenju s 15 posto koji su rekli da su manje zabrinuti.
Više od dvije trećine ispitanika (69 posto) reklo je da je globalno zatopljenje uticalo na njihove životne odluke, kao što su gdje živjeti ili raditi i šta kupiti.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.