Mediji koji su prenijeli tu vijest navode da su Demaćija mnogi zvali “kosovskim Nelsonom Mendelom”, te da je 28 godina proveo po jugoslovenskim zatvorima zbog svojih političkih aktivnosti i ubjeđenja.
Demaći je nakon puštanja iz zatvora 1990. bio aktivan u nekoliko političkih partija, a bio je i politički predstavnik OVK tokom 1998-99. godine.
On je tvrdio da Kosovo nema “nijedan metar zemlje gratis” i da sjever Kosova ne pripada Srbiji, prenosi Telegraf.rs.
– Srbija može samo da gleda ka Suncu ili da se vrati odakle je došla, iz ruskih Karpata, jer Kosovo nema nijedan metar zemlje gratis – izjavljivao je Demaći.
Prema njegovim ranijim izjavama, selo Crvena Jabuka koje se nalazi kod Niša bilo je albansko, i to je Albancima glavni argument da je Niš njihov i da Srbija treba da ga vrati njima.
– Kosovo ne duguje ništa Srbiji nego Srbija duguje nama. Kosovo je sve od Preševa do Niša. A ako Srbija misli da može nešto na silu da zadrži, neka zadrži kao što je zadržala i Kosovo – pričao je Adem Demaći i u intervjuu za prištinske medije naglasio da “Kosovo neće dati sjever Srbiji, Mitrovica i Preševske doline će ostati dio Kosova”, prenosi Telegraf.
– Srbija nama Albancima treba da vrati zemlju sve do Niša – dodao je tada on.
Inače, Demaći je na slobodu pušten 1990. godine.
Tokom tamnovanja, čitao je zagrebački tjednik Danas i tekstove Fahrudina Radončića protiv Slobodana Miloševića. Čim je izašao, zvao je Radončića da napiše knjigu o njegovom životu. On je to učinio i nazvao je “10.000 dana robije”.
Knjiga je postala bestseler u bivšoj Jugoslaviji, a po njoj je kasnije snimljen i film u Švicarskoj.
vijesti.ba/visoko.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.