Za Lejlu Slipić, šampionku u kajaku iz Zavidovića, čulo se od Slovenije, Češke, Njemačke, pa do Hrvatske i Srbije. Uz njeno ime stoji zastava Bosne i Hercegovine. A ona niže uspjeh za uspjehom.
Ipak, to nije dovoljno ni Općini, ni Kantonu, ni Federaciji, a ni državi da ovoj djevojci pomognu u odlasku na takmičenja. Ili da joj barem pomognu pri kupovini opreme.
Doživjela traumu
Sve što je do sada ostvarila, zasluga je njenog oca Suada Slipića i još nekoliko entuzijasta koji su prepoznali ogromni potencijal ove učenice 4. razreda Ekonomske škole u Zavidovićima.
A da je BiH već odavno ponajviše zemlja apsurda, pokazuje i posljednji nemili događaj koji je šokirao Lejlu i njenog oca.
– Vratili smo se kući s medaljom iz Srbije, a umjesto da nam je organiziran neki doček, ili makar skromni prijem kod nadležnih, zatekli smo grupu migranata koji su provalili u naš stan – priča ogorčeni Suad Slipić.
Umjesto da slavi još jedan uspjeh, Lejla je doživjela neviđenu traumu.
– Svake godine je borba. Sada imamo prvenstvo u Sloveniji. Održava se u novembru i, ukoliko ne sakupimo novac, teško da će uspjeti otići. Kada u regionu pred 50-ak učesnika iz svih zemalja Evrope čujete ime BiH, srce bude puno, a opet, s druge strane, znamo kako je teško finansirati odlazak na jedno prvenstvo – dodaje Suad.
Iz godine u godinu apliciraju na općinske konkurse.
– Nikada ništa nije dobila za rezultate i uspjehe koje postiže – govori Suad, dok nam Lejla pokazuje hrpu osvojenih medalja.
Na kraju su poručili da ne traže mnogo.
– Zar je moguće da niko ne vidi uspješnu djecu. Jasno je meni da su kolektivni sportovi više cijenjeni, ali, ako je neko uspješan, zar ga ne treba gurati naprijed, a ne sputavati – pita se Suad Slipić.
Kolektivni sportovi
Na kraju ove priče treba podsjetiti na činjenicu da je Šefik Džaferović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, rođen u Zavidovićima. Džaferović je odbio plan deportacije migranata iz BiH. Istih onih migranata koji su provalili u stan njegove uspješne sugrađanke koja BiH predstavlja u najboljem mogućem svjetlu, a država je ne vidi.
Gdje je donacija iz Luksemburga
Prije nekoliko godina bh. građani koji žive u Luksemburgu osigurali su donaciju kajaka za djecu iz Zavidovića.
– Ta donacija nije došla u prave ruke, kajaci su prodati. Nije moje da to objašnjavam – kaže Suad Slipić.
visoko.ba/avaz.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.