Cjelokupni sistem zakazao je u slučaju Mahira Rakovca, poručio je premijer KS Elmedin Konaković u izjavi novinarima povodom tragične smrti 14-godišnjeg dječaka u Sarajevu, o čijim je okolnostima raspravljala Vlada KS na današnjoj sjednici.
“Zakazali smo kao društvo u sferi komunikacije. Postoje indicije da se u školama dešavaju neke stvari bez da se o tome obavijeste oni koji bi mogli pomoći”, rekao je Konaković dodavši da će, kada je ovaj slučaj u pitanju, prave informacije dati istraga.
Istakao je kako je nemili događaj koji je šokirao bh. javnost ukazao na to da sistem ima velike slabosti i da je obaveza Vlade KS da izvrši korekcije. Naglasio je da su pedagoški inspektori i ostale inspekcije na terenu, ali da više informacija nisu smjeli davati zbog sugestije Tužilaštva KS da se ne iznose u javnost informacije koje mogu odvesti istragu u krivom pravcu
Ministar za nauku, obrazovanje i mlade Elvir Kazazović dodao je kako se inspekcija redovno vrši kako u javnim, tako i privatnim školama. Osim toga, ministar Kazazović je najavio novi preventivni program koji će se odvijati u školama u cilju prevencije vršnjačkog nasilja. Pojašnjeno je da će u tom programu učestvovati 45 studenata master studija pedagogije i psihologije.
Ministar je kazao i da je Ministarstvo za obrazovanje povezano s Udruženjem pedagoga i psihologa u cilju eventualne dodatne edukacije nastavnog osoblja, posebno u smislu tehnološkog napretka i opasnosti od cyber nasilja. Upitan o kvaliteti rada Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) kada je u pitanju maloljetnička delikvencija uopšte, Konaković je kazao kako je Vlada uradila ono što je u njenoj nadležnosti, odnosno da je izdvojila velika sredstva za MUP KS.
Rekao je i to da je u okviru MUP KS stotinjak ljudi osposobljeno za rad s maloljetnicima, od čega je 19 certificiranih stručnjaka za ta pitanja. Ovu obast, pojasnio je premijer, reguliše Akcioni plan usvojen 2014. godine. “Vlada KS je 2014. godine donijela Akcioni plan kako se ovakve stvari ne bi dešavale. Zatražili smo izvještaj od aktera implementacije Akcionog plana da vidimo šta je od mjera do sada poduzeto. Izvještaj očekujemo naredne sedmice”, kazao je u obraćanju novinarima.
“Mi smo prije dvije sedmice počeli korekcije Akcionog plana, a to radi Antikorupcijski tim pri Vladi KS. Naše ocjene su da je legislativa koja se bavi tim vrlo štura i slaba. Uputit ćemo prijedlog izmjena zakona koje nisu u nadležnosti KS, nego u nadležnosti FBiH, a regulišu ovu oblast”, poručio je Konaković. Pojasnivši kako to nije u nadležnosti Kantona, već Federacije BiH (FBiH), Konaković je kazao kako je njegov lični stav da zakonski okvir treba promijeniti u smjeru oštrijih kazni za maloljetnike, iako je, kako je dodao, riječ o osjetljivoj temi.
Osim toga, smatra premijer, svakako je potrebno raditi i na prevenciji nasilja. Na pitanje novinara, naveo je kako nadležnim organima Kantona nije prijavljen niti jedan slučaj vršnjačkog nasilja u Međunarodnoj osnovnoj školi Ilidža. “Do sada nismo imali bilo kakvu prijavu, stoga smatramo da moramo popravljati komunikaciju, jer žrtve nasilja moraju biti ohrabrene da prijave nasilje. Ovdje je zakazao cjelokupan sistem jer da gospodin Lovrenović nije reagirao, ne bi se znalo ni za ovaj slučaj na ovaj način”, kazao je premijer, te ponovio da inspekcije na terenu konstantno provjeravaju ispravnost rada škola, kako onih čiji je osnivač Kanton, tako i privatnih obrazovnih ustanova koje su registrirane na teritoriji Kantona.
Također, Konaković je naglasio kako u aktuelnom slučaju niko ne smije biti zaštićen, “pogotovo ne zato što je nečiji”, jer bi to predstavljalo “poraz sistema”. Upitan, premijer Konaković je kazao da će Međunarodna osnovna škola, ako se navodi iz medija o zlostavljanju pokažu istinitim, biti zatvorena, ali da trenutno ne postoji zakonski okvir za takvo nešto.
“Zakonski okvir za zatvaranje škole ne postoji, ali ukoliko bude utvrđeno da su navodi u medijima istiniti, bilo koja škola nebitno javna ili privatna, bit će zatvorena. Odnosno, ako se utvrdi da nastavno osoblje i pedagozi nisu imali informacija o međuvršnjačkom nasilju koje se dešavalo u bilo kojoj obrazovnoj instituciji ili, još gore, ako su znali, a nisu prijavili”, kazao je Konaković. Za kraj, premijer je apelovao na novinare da “objektivno i hladne glave izvještavamo javnost o ovom događaju, te da sačekamo zvanične nalaze institucija”.
Redovna sjednica Vlade KS je nastavljena.