BiHUKC Tuzla još bez aparata za zračenje, pacijenti idu u druge kliničke...

UKC Tuzla još bez aparata za zračenje, pacijenti idu u druge kliničke centre

Federalna televizija je više puta u toku protekle godine izvještavala o kvaru linearnog akcelatora – aparata za zračenje i liječenje najtežih bolesnika u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli. Sredstva za nabavku novog aparata su obezbijeđena još u septembru prošle godine, ali aparat još uvijek nije nabavljen. Za to vrijeme oko stotinu pacijenata sa područja Tuzlanskog kantona radioterapiji se podvrgava u Kliničkim centrima u Zenici, Sarajevu i Mostaru.

Još prošle godine, Vlada Tuzlanskog kantona je izdvojila više od osam miliona maraka za nabavku linearnog akceleratora, potrebnog za liječenje onkoloških pacijenata u UKC-u Tuzla. Od tada do danas traju tenderske procedure. Spomenuti aparat još nije nabavljen, s obzirom na to da njegovu nabavku usporavaju žalbe ponuđača.

“Zadnja odluka Ureda za žalbe došla je pet minuta prije nego što ćemo pristupiti otvaranju tenderske dokumentacije”, istakao je prof. dr. Denijal Tulumović, v. d. direktora UKC-a Tuzla.

Teški onkološki pacijenti za to vrijeme nisu prepušteni slučaju. Dok se na nabavi sva potrebna oprema, uključujući i linearni akcelarator, pacijenti su zbrinuti u kliničkim centrima u našoj zemlji. Ponovo se priča o nedostatku linearnog akcelaratora nedavno aktualizirala u javnosti, a jedan od povoda očitovanja menadžemnta ove zdravstvene ustanove su i informacije na društvenim mrežama da pacijenti umiru u UKC-u Tuzla zbog nedostatka aparata.

“Niko od pacijenata nije umro zbog toga što mu nije dat radioterapijski tretman. Hitne slučajeve vrlo brzo zbrinjavamo u Kliničkom centru u Mostaru, u Kliničkom centru u Sarajevu i u Kantonalnoj bolnici u Zenici po hitnom protokolu”, dodao je Tulumović.

Oko stotinu pacijenata sa područja Tuzlanskog kantona, za sada je na listi za radioterapiju. Kako bi smanjili opterećenje u Kantonalnoj bolnici u Zenici, ljekari UKC-a u ovu ustanove odlaze i kao ispomoć kolegama.

“Od tog broja samo 37 pacijenata čeka na radioterapiju između dva i tri mjeseca. Optimalno započinjanje radioterapijskog tretmana je do dva mjeseca i svugdje u okruženju je ta lista čekanja između dva i tri mjeseca”, naveo je doc. dr. Igor Hudić, pomoćnik direktora za medicinske poslove.

A dok se ne nabavi linearni akcelerator i okončaju tenderske procedure, teški onkološki pacijenti će i pored svoje bolesti prolaziti i put dug stotinama kilometara kako bi dobili zdravstvenu uslugu.

Visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE