Briga o svojoj lokalnoj sredini, posebice o dijelu koji se odnosi na prirodne ljepote i kulturno-povijesnu baštinu, u središtu je aktivnosti Udruge građana “Zvonigrad” iz mjesta Gornji Polog kraj Mostara. Cilj je revitalizirati ovo arheološki bogato, ali još nedovoljno istraženo područje i učiniti ga turistički atraktivnim.
O njemu je javnost saznala više prošloga ljeta, kada je Povjerenstvo za zaštitu spomenika nekropolu stećaka s ovog područja uvrstilo na Listu nacionalnih spomenika. Upisano je 75 stećaka, ali , kako kaže član Udruge građana “Zvonigrad” Marko Novak, novim iskapanjima taj broj se povećava: “Trenutačno imaju 84 stećka. Kažem trenutačno zato jer kako god radovi napreduju – mi nailazimo na nove stećke. Mi ovdje imamo više vrsta stećaka, sljemenake, sandučare, grubo klesane nadgrobne spomenike… Ovaj lokalitet nije nigdje bio upisan ranije do prije nekoliko godina kada smo krenuli u sustavno istraživanje ovoga područja”.
Sustavno istraživanje je u fokusu aktivnosti ove udruge kako bi se spriječila devastacija nekropole stećaka. Upisom na Listu nacionalnih spomenika nekropola uživa najviši stupanj zaštite. Zavod za zaštitu spomenika FBiH ponudio je stručnu pomoć.
“Udruga građana Zvonigrad nam se obratila krajem prošle godine, kada smo izišli na teren i utvrdili činjenično stanje te smo pristupili izradi plana aktivnosti o budućim radovima kao i samoj promociji nekropole. Planirane aktivnosti odnose se na konzervatorsko-restauratorske radove te smo ih tu savjetovali i uputili u izradu dokumentacije koja je potrebna kako bi ishodovali sve potrebne dozvole i pristupili radovima”, objašnjava direktor Zavoda za zaštitu spomenika FBiH Ante Vujnović.
O kulturno-povijesnoj vrijednosti lokaliteta govori blizina starog grada Zvonigrada, čije istraživanje čeka neka bolja vremena. Nedaleko od nekropole je i rimokatoličko groblje staro preko 250 godina, što govori o kontinuitetu življenja na ovim prostorima.
“Gdje god nešto zakopate na ovom pdručju, naći ćete nekakav artefakt, vršak koplja, ostatke keramike i slično. Bilo je slučajeva da su ljudi samoinicijativno iskapali i odnosili pojedine atefakte, a mi to želimo spriječiti i na neki način ih izložiti i predstaviti javnosti. Znamo da smo dužni te artefakte predati muzejima kojima je ovo područje nadležnost, ali barem neke njihove replike želimo sačuvati na ovom području za neke buduće generacije”, kaže Novak.
To planiraju ostvariti izgradnjom objekta u blizini nekropole, no prije toga slijedi izrada projektne dokumentacije o budućim radovima.
Udruga “Zvonigrad” broji petnaestak aktivnih članova. Dosadašnjim aktivnostima značajno je doprinijela revitalizaciji ovog prostora, ali i podizanju svijesti lokalnog stanovništva o njegovom očuvanju.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Rosanda Zovko
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.