PreporukaU Širokom Brijegu održan simpozij o temi „Kulturno-povijesna baština, problemi-izazovi-potencijali“

U Širokom Brijegu održan simpozij o temi „Kulturno-povijesna baština, problemi-izazovi-potencijali“

Razgovaralo se o turističkim i kulturno-povijesnim potencijalima ovog dijela naše zemlje te o načinima kako ih vrednovati i očuvati.
Zapadno-hercegovački kanton ima bogat potencijal kulturnih, povijesnih i prirodnih ljepota, no nije uspostavljen kvalitetan sustav upravljanja kultuno-povijesnom baštinom i njezinom održivosti, kazano je među ostalim na stručnom simpoziju u Širokom Brijegu. Ipak, uloženi su napori da se to uskoro promijeni.
„Dobro je što se ovaj simpozij održava u vrijeme izrade strategije razvoja za sedmogodišnje razdoblje od 2021.-2027. godine, i kultura i kulturno-povijesna baština je prepoznata kao jedan od prioriteta“, kazao je Ivan Jurilj, izaslanik Vlade ZHK.
Kulturno-povijesna baština se, poručili su stručnjaci iz različitih ustanova kulture, ne može pravilno zaštititi i valorizirati samo unutar jednog kantona. Potreban je, kažu, širi okvir za suradnju.
„Potrebno je uspostaviti suradnju ustanova, institucija i pojedinaca koji se bave zaštitom kulturno-povijesne baštine na horizontalnoj razini, suradnja između zavoda i kantona, a tako i na vertikalnojrazini suradnja navedenih ustanova sa nadležnim ministarstvima na razini entiteta i države BiH“, poručuje Ivan Vukoja voditelj Odjela za kulturru, sport, medije i informiranje GV HNS.
Važno je poraditi i na podizanju svijesti građana o očuvanju baštine, koja je često izostala, poručio je kustos Franjevačkog muzeja Tomislavgrad Stipan Dilber.
“Svi smo svjedoci nedavnog uništavanja nekropole stećaka primjerice u Livnu, kupreški su stalno također na udaru kako poljoprivrednih strojeva tako i kako ih mi zovemo, detektoraša, praktički nema gradine da po njoj netko nije prošao s detektorom metala i vrši neka istraživanja dakle sve su to problemi s kojima se mi svakodnevno susrećemo u našem poslu“.
Stručnjaka za provedbu strategije razvoja na polju kulturno-povijesne baštine ima, kazao je pročelnik Odjela za arheologiju Sveučilišta u Mostaru Ante Uglešić.
„I na ovom simpoziju imamo nekoliko mojih nekadašnjih studenata, mislim da imamo kadar i da to trebamo i dalje razvijati, ali i potaknuti zajednicu da više zapošljava taj kadar“.

Potrebno je, dodaje profesor Uglešič, u gradovima diljem zemlje otvarati muzejske zbirke te potaknuti arheološka istraživanja što se u konačnici može iskoristiti u turističke svrhe.

 

 

 

Visoko.co.ba/federalna.ba/Rosanda Zovko


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE