Jakov Milatović novi je kapetan broda Crne Gore. Kormilo usmjerava ka Briselu, smatraju jedni, dok drugi vide nasukan brod u Beogradu. Iznio je kapetan i plan kursa plovidbe i prema Evropi i prema regionu. Region je prioritet, pa je tako u prvim danima plovidbe iznio svoje stavove o Srebrenici. Pojedini vjeruju da je iste stavove donio pod pritiskom Zapada. Istovremeno Crnu Goru posjetio je i James Rubin, specijalni izaslanik i koordinator Centra State departmenta SAD za globalno angažovanje, nekadašnja desna ruka Medlin Olbrajt. Možda je Rubin došao sa novim ili, kako to kažu u SAD-u, jedinim ispravnim kursom plovidbe za Crnu Goru?
Jakov Milatović novi je predsjednik Crne Gore, bivši ministar u vladi Zdravka Krivokapića. Oksfordski je student ekonomije i lider pokreta „Evropa sad“. Koji je njegov kurs? Kose se mišljenja o tome kome pripada Milatović. On tvrdi da pripada Briselu. Predstavlja se kao evropski lider koji će Crnu Goru čvrsto povezati sa EU.
“Jedan od mojih glavnih vanjskopolitičkih prioriteta kao novog predsjednika i prioriteta Crne Gore je ubrzanje pristupanja zemlje EU. Tako da Crna Gora, postane nova država članica EU u narednih 5, za vrijeme mog mandata”, istakao je Milatović.
Evropski put, put osude ruske invazije na Ukrajinu, nož je u leđa Beogradu budući da mnogi smatraju da je Milatović kolokvijalno rečeno Vučićev čovjek, koji je Crnu Goru trebao vratiti srpskom svijetu. Možda je evropski put samo paravan?
“Ovo je svakako pobjeda Aleksandra Vučića, on je uspio mirnim putem upotrebom kontrole nad crnogorskim medijima i činjenicom da je instalirao Abazovića uspio je da postigne ono što nije uspio ni Milošević-Da vrati CG pod okrilje Srbije”, smatra politički analitičar Reuf Bajrović.
“Ta pobjeda je u stvari pobjeda velikosrpske politike u CG, pobjeda projekta Beograda, Banja Luke i Moskve”, navodi novinar Šemsudin Šeki Radončić.
Pobjeda takve ideologije ne bi priznavala genocid u Srebrenici, što je uradio Milatović u intervju za Al Jazeeru.
“Ja mislim da je međunarodni sud tu bio veoma jasan i da je međunarodni sud donio odluku kada je u pitanju Srebrenica.Međunarodni sud je individualizovao, tako da moja pozicija je tu vrlo jasna cg parlament je također donio jednu rezoluciju kad je u pitanju Srebrenica. Važno je da kao region donesemo jedan sud o prošlosti koja je bila teška, prošlosti koja je imala jednu Srebrenicu ali koja je imala jedan Jasenovac…to su sve stvari koje ja jasno osuđujem.”
Pojedini smatraju da je Milatović priznao genocid pod pritiskom Zapada ili je Milatović samo nastavio njegovati stavove bivšeg presjednika Đukanovića. Govoreći o zapadnom uticaju, nemoguće je izostaviti dolazak Jamesa Rubin, specijalnog izaslanika i koordinatora Centra State departmenta SAD-a za globalno angažovanje. Doputovao je Rubin prvo u Crnu Goru, možda da na vrijeme usmjeri Jakova Milatovića zapadnim vrijednostima te da se, kako kaže, izbori protiv dezinformacija i ruskog uticaja.
“Pred nama je veliki izazov. Širom svijeta Rusija i Kina govore laži i manipulišu informacijama. Troše milijarde dolara u te svrhe. To je veliki izazov. Ja sam ovdje na Zapadnom Balkanu jer je ovo mjesto gdje dezinformacije imaju poguban uticaj i plodno tlo. Rusija bi željela da vrati Zapadni Balkan u vrijeme sukoba”, istakao je Rubin.
Za Rubina, u ovom slučaju Ameriku, Kina i Rusija pogubni su faktori na Zapadnom Balkanu na kojem Amerika kroji mir. Rubin za Zapadni Balkan želi Evropske vrijednosti i saradnju sa Briselom, vjerovatno je to i razlog, kako je kazao, ozbiljne posjete te prve destinacije Podgorice. Posjetio je Rubin i Sjevernu Makedoniju i Albaniju, i se sastao sa američkim ambasadorima. Zašto – da nadgleda i usmjeri Balkan u pravcu Brisela jer je Brisel mlađi brat Vašingtona. A Jakov Milatović, treba da gleda ka Briselu, prije toga treba poništiti odluku o vanrednim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori da bi njegov put ka Briselu bio jednostavniji. Možda ih kaže, održi ranije jer rezultati su potrebni što prije. Za sad plovi Milatović, nepoznatim kursem uz podršku i prosrpskih stranaka i Zapada tvrdeći da mu je odredište Brisel.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.