Probitici se danas na tržištu mogu naći u raznim oblicima koji mogu biti tablete, prašci, jogurti, mliječni proizvodi, sokovi, bomboni i slično. Doktori češće propisuju “medicinske oblike” kao što su tablete, dok se ostale formulacije promoviraju direktno prema potrošačima.
Nutricionisti i drugi zdravstveni stručnjaci otkrili su da probiotici mogu ponuditi mnoge zdravstvene beneficije kada ih ljudi konzumiraju u pravim količinama. Te prednosti uključuju ponovno uravnoteženje populacije bakterija u crijevima, pomažu u probavi i poboljšanju simptoma gastrointestinalnih stanja, poput sindroma iritabilnog crijeva.
Neki stručnjaci također tvrde da, iako medicinske vlasti probiotike reguliraju kao dodatak prehrani, inaktivirane probiotske bakterije bi se više uklapale u lijekove, te bi ih trebale regulirati kao takve.
U istraživačkom radu koji se pojavljuje u časopisu “GeroScience” autori navode da je, čak i nakon inaktivacije, L. paracasei pokazao efikasnost u produžavanju životnog vijeka te je pomogao kod smanjenja upala.
“Ne samo što smo utvrdili koji je probiotički soj najefikasniji u sprječavanju upala, već smo pokazali i da je i mrtva verzija tog probiotika imala iste koristi”, kazali su istraživači.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.