U Sudu Bosne i Hercegovine održano je ročište za određivanje pritvora ministru sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenadu Nešiću i drugima uhapšenim u akciji “Tunel 2”. Ročište je prvobitno prolongirano jer je Nešiću prije ulaska u sudnicu pozlilo. Već oko podne na red su, ipak, došli dokazi Tužilaštva i zahtjev za jednomjesečni pritvor. Odbrana se borila samo za mjere zabrane uz osporavanje nadležnosti Suda Bosne i Hercegovine za ovaj predmet jer su krivična djela za koje se osumnjičeni terete iz Krivičnog zakona RS-a. Dok Sud odluči čije će zahtjeve uvažiti, Nešiću je ponovo pozlilo, pa će odluku dočekati na Kliničkom centru u Sarajevu.
Nešić, Lučić i Dakić pred Sudom Bosne i Hercegovine. U sudnici detalji istrage. Pranje novca preko javnih preduzeća. Tok novca dobro utvrđen, a datira iz perioda kada je aktuelni ministar sigurnosti Nenad Nešić bio na čelu Puteva RS-a. Izvlačenje novca iz preduzeća počinje kada firma Romanijaputevi dobija tender vrijedan dva miliona maraka uz dogovor da direktor firme Mirko Pandurević godišnje uplaćuje po 250 hiljada maraka Putevima RS-a. No, umjesto preduzeću, novac je išao direktno Nešiću. I dijeljen je na parkingu, u kancelariji i kafanama. Tako je Nešić dobio više od milion maraka.
“Kada bismo i prihvatili da je tačno ovo što se mom branjeniku stavlja na teret radnja učinjena 2015. do 2019. godine pa da je i pribavio milion maraka, kako se stavlja ovim prijedlogom, to u ovom trenutku ne može izazvati nikakvu, a kamoli ozbiljnu štetnu posljedicu za jedan ili za drugi entitet”, izjavila je Senka Nožica, advokat Nenada Nešića.
Tužilaštvo je prisluškivanjem aktera osvijetlilo uloge. Prema prikupljenim informacijama Nešić je sve organizirao, a Lučić mu je pomogao da dođe do novca. Sve je potvrdio i Mirko Pandurević, aktuelni direktor Romanijaputeva i jedan od osumnjičenih.
“Tužilaštvo je ovaj prijedlog za određivanje pritvora zasnovalo na iskazima dva osumnjičena lica. Jedan je Sanjin Avdić, a drugi je Mirko Pandurević. Ova osumnjičena lica su svoje iskaze dali i priznali ono što im je Tužilaštvo stavilo na teret da ne bi išli s mjerom određivanja pritvora”, kazao je Dejana Šućur, advokat Mladena Lučića.
Sve navode Tužilaštva odbrana pobija zajedničkom tezom da Sud Bosne i Hercegovine nije ni nadležan za ovaj predmet jer su krivična djela isključivo iz Krivičnog zakonika RS-a.
“Prvi prigovor ove odbrane je da ovo tužilaštvo i ovaj sud nisu nadležni za postupanje u ovom krivičnom predmetu. Ovdje se radi o udruživanju radi počinjenja krivičnih djela iz nadležnosti RS-a. A vezano i za osnovanu sumnju, u samom opisu krivičnih pravnih radnji tužilac je bio dužan da navede udruženje radi činjenja krvičnih djela. Kojih krivičnih djela? Iz opisa radnje uopće ne vidite da je to udruživanje bilo radi odrerđenih krivičnih djela”, navela je Nožica.
“Da bi bilo zasnivanje nadležnosti Suda Bosne i Hercegovine, mora postojati krovno krivično djelo, odnosno, jedno osnovno krivično djelo koje je moj branjenik izvršio, a nije, iz KZ-a BiH. To je suština”, rekao je Petko Budiša, advokat Milana Dakića.
Tužilaštvo najavljuje brojne svjedoke, zaposlene u preduzećima iz kojih je izvlačen novac, te pokretanje finansijske istrage. A Nešićeva odbrana na kraju ročišta pozvala se i na aktuelnu političku situaciju u Bosni i Hercegovini, kazavši da je u ovoj priči Nešić meta, a Lučić i Dakić kolateral, uz još jednu molbu da se osumnjičeni puste i pošalju nadležnom sudu u Banju Luku.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.