SDPBiH, Narod i pravda i Naša stranka izdali su zajedničko saopćenje povodom snimka sjednice Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika na kojoj je odlučeno da se iz sintagme „nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine“ briše odrednica „Bosne i Hercegovine“.
Snimak sjednice Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine na kojem se jasno čuje kako članovi Komisije Faruk Kapidžić (SDA) i Zoran Mikulić (DF) pristaju na zahtjeve članice komisije Anđeline Ošap Gaćanović da se iz svih odluka briše odrednica kojom se jasno definira da se radi o nacionalnim spomenicima Bosne i Hercegovine, predstavlja slikovit prikaz izdaje vitalnih interesa države Bosne i Hercegovine, smatra Trojka.
– Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine dejtonska je kategorija i iz samog naziva komisije kao i iz svih njenih dosadašnjih akata jasno je propisano da se radi o nacionalnim spomenicima Bosne i Hercegovine. Zahtjev da se briše odrednica „Bosne i Hercegovine“ jasna je politika negiranja države Bosne i Hercegovine i zajedničkog kulturno-historijskog naslijeđa koje je ova zemlja iznjedrila kroz stoljeća svog postojanja. Tako bi svi spomenici kojima se komisija bavi bili određeni isključivo kao „nacionalni spomenici“ bez odrednice „Bosne i Hercegovine“ što je u potpunosti identično odluci Narodne skupštine Republike Srpske da se iz sintagme „nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine“ briše „odrednica Bosne i Hercegovine“ – navodi Trojka u saopćenju.
Pristajanje Faruka Kapidžića i Zorana Mikulića, članova Komisije koje su imenovali članovi Predsjedništva BiH Šefik Džaferović (SDA) i Željko Komšić (DF) da i prije Narodne skupštine RS uklone odrednicu „Bosne i Hercegovine“, kako se dodaje u saopćenju, jasno ukazuje da se radi o nastavku sistematskog uništavanja Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, jedne od vitalnih institucija države Bosne i Hercegovine.
– Podsjećamo javnost i da je upravo tadašnji član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović (SDA) 2016. godine, bez bilo kakvog pritiska, pristao da se iz Komisije isključe strani članovi te da se umjesto proste većine odluke ubuduće donose konsenzusom. Upravo je uvođenje odlučivanja konsenzusom omogućilo članici komisije Anđelini Ošap Gaćanović pravo veta pa danas niti jedna odluka ne može biti usvojena bez njenog glasa. Zahtjevi za brisanje države tamo gdje god je to moguće i odlučivanje uz pravo veta su stalni zahtjevi koji dolaze iz RS-a i pristajanje na takve zahtjeve jasno treba prokazati kao direktni rad protiv interesa države Bosne i Herceogivne – ističu iz Trojke.
Zahvaljujući i drugim odlukama Komisije nakon 2016. godine, smatraju u Trojci, danas je Sarajevo u potpunosti blokirano i u užem gradskom jezgru ne može se podići bilo kakav spomenik ili raditi sanacija postojećih spomenika ukoliko to ne odobri pomenuta članica Komisije. To važi samo za Sarajevo i staru jezgru Mostara i ne odnosi se nikako na, naprimjer, Banja Luku koja upravo usred grada podiže spomenik vojsci koja je presuđena za genocid.
– Tražimo od članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića i Željka Komšića da hitno smijene i Faruka Kapidžića i Zorana Mikulića zbog sramne uloge u brisanju odrednice „Bosna i Hercegovina“. Podsjećamo i da su i Kapidžić i Mikulić pored članstva u Komisiji istovremeno i zastupnici u kantonalnim skupštinama što je jasan primjer sukoba interesa. Dodatno, i Zoran Mikulić koji je zastupnik u Skupštini HNK i Faruk Kapidžić koji je zastupnik u Skupštini KS su u sukobu interesa. Također, nužno je poduzeti sve radnje koje bi Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika vratile dejtonske nadležnosti i način odlučivanja u kojem niti jedan član nema pravo veta – kaže se u zajedničkom saopćenju SDP-a BiH, Naroda i Pravde i Naše stranke.
Visoko.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.