Na početku ulice: Mulagića (naziv prije Drugog svjetskog rata), Sime Popića (naziv nakon Drugog svjetskog rata), Hazima Dedića (naziv nakon rata u BIH)…
Sedamdestih ovaj prostor dobio je ime: Trg Džemala Bijedića (i nisam siguran da je to današnji zvanični naziv?). Fotografija je napravljena prije postavljanja gradske fontane autora kipara Ranka Milanovića.
Na slici je Veleprometova prodavnica ”Dragulj” u kojoj su se prodavali satovi, nakit i gramofonske ploče i to sa solidnim izborom, čak i LP ploča.
Fotografija je snimljena ljeta 1970. godine, a na jesen će ”Dragulj” iseliti, a na njegovom mjestu počet će raditi Veleprometova agencija – biro ”Turist”.
Desni izlog pripada tekstilnoj prodavnici ”Modna kuća” koja je imala dva ulaza sa glavne ulice, tj. preko puta ulaza u zgradu Opštine.
Vidi se autobus čehoslovačkih tablica jer se radi o ispraćaju (ili dolasku) čehoslovačkih vatrogasaca koji su bili u uzvratnom u posjetu gradu Visoko i Vatrogasnom društvu.
Na fotki se uočavaju detalji:
-ulični zvučnik preko kojega su se puštale koračnice i razna obavještenja iz obližnjeg Radničkog univerziteta,
– na fasadi je memorijalna ploča postavljena 4. jula 1970. a posvećena partizanskom borcu Franji Žagovcu kojega na drvetu (desno) objesiše Švabe i ustaše 16.9.1944.
– na lijevom prozoru, stanarka, teta Anđa (koja je tu doselila nakon familije Zejnilović) budno snima svaki pokret na trgu.
Snimio. Dragutin Radan.
Arhiva i tekst; Zdenko Antović
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.