Lokalne TemeTežak poraz košarkaša Visokog od ekipe Igman Burcha

Težak poraz košarkaša Visokog od ekipe Igman Burcha

Košarkaški Visokog su u okviru 13. kola A-1 lige, grupa Jug, gostovali na Ilidži kod ekipe Igman Burcha, aktuelnom lideru na tabeli. Već unaprijed se znalo da je domaćin apsolutni favorit, a on je to i opravdao na terenu, slaveći pobjedu rezultatom 108:59 (30:11, 24:13, 25:16, 29:19).

Već sam početak utakmice kao da je “usmjerio” ovaj meč u kom pravcu će da ide, jer su domaćini, nakon početnog vodstva Visokog, odmah “okrenuli” rezultat i sa nekoliko serija napravili veliku prednost. Već nakon nekoliko minuta su stvorili dvocifrenu razliku (17:7), da bi kasnije serijom 8:0 otišli i na 25:9. Prednost su povećavali te se na prvi odmor otišlo rezultatom 30:11 za Igman Burch. Trener Neimarlija je mnogo mijenjao i tražio pravu petorku, no domaćini su igrali bez greške, dok je Visoko prvi period iz igre šutiralo samo 4/17 (za tri poena 1/8).

Početak druge četvrtine obilježio je nešto sporiji ritam na obje strane, ali i pomalo čudne sudijske odluke koje su dovele do toga da trener Neimarlija dobije dvije tehničke greške i time bude isključen sa utakmice, pa je ulogu trenera preuzeo veteran Nedžad Čaluk. Domaćin je nastavio sa dobrom igrom i ponovo povećavao svoju prednost, a koristio je i dosta dobar šut za tri poena, pošto su u prvom poluvremenu pogodili čak 8 trica, naspram samo dvije visočke ekipe (2/15). Do kraja drugog perioda prednost Igmana je otišla na +30 i bilo je 54:24.

Drugo poluvrijeme je počelo serijom mini serijom Visokog, ali veoma brzo Igman uzvraća sa 11:0 i trener Čaluk je bio primoran da zatraži time-out. Dobra igra domaćina se nastavila i u ostatku trećeg dijela, dok je Visoko i dalje imalo dosta problema kada je šut iz igre u pitanju (13/45, za tri 3/22), kao i sa izgubljenim loptama, jer su nakon tri četvrtine, prema zvaničnoj statistici, imali čak 18 takvih grešaka. Domaćini su dodatno “podigli” svoju prednost i treća dionica je završena rezultatom 79:40.

Posljednji period počinje poenima Karalića i Rističevića sa mini seriju Visokog 4:0, a na koju domaćini uzvraćaju istom mjerom. Do kraja meča nije bilo veće promjene kada je u pitanju odnos snaga na terenu, te je domaćin stigao do nove sigurne pobjede, a Visočanima nanio novi gostujući poraz.

U redovima Visokog najefikasniji, ujedno i jedini dvocifreni, bio je Vuk Kusmuk sa 10 poena i po 5 skokova i asistencija, Rističević je imao 9 poena i po 7 skokova i asistencija, dok je Dragolj također dodao 9 poena uz 7 skokova. Treba navesti i to da se nakon nekoliko utakmica pauze zbog povrede, u tim vratio krilni centar Mahir Ferhatbegović, koji je meč završio sa 6 poena.

Nakon ove utakmice Igman Burch je učvrstio svoje liderstvo na tabeli i sada ima 10 pobjeda iz 11 odigranih mečeva, dok je Visoko ostalo na tri pobjede i osam poraza.
Ono što odgovara ekipi Visokog je poraz Konjica u Goraždu, tako da visočki tim i dalje ima jednu pobjedu više u odnosu na posljednjeplasiranu ekipu. U narednom kolu Visoko na svom terenu u KSC “Mladost” dočekuje ekipu Spars Travnika, što je dobra prilika za revanš ekipi Sparsa koja je slavila u Travniku, ali i izjednačavanje sa tom ekipom kada je učinak na tabeli u pitanju. Zbog toga je naredna utakmica možda i jedna od najbitnijih u ovom dijelu sezone za ekipu Visokog.