Čelnici Katoličke Crkve u Teksasu identificirali su oko 300 svećenika i ostalih optuženih za seksualno zlostavljanje djece.
To je jedna od najvećih skupina koje je Crkva otkrila dok se suočava s državnim i saveznim istragama o svojem postupanju u desetljećima optužbi za seksualna nedjela svećenika.
Imena je na internetu objavilo 15 biskupija, nakon što je velika porota u Pensilvaniji u kolovozu objavila izvješće u kojemu se detaljno iznosi sedam desetljeća zlostavljanja tisuća djece koje je počinilo više od 300 svećenika.
“Teksaški biskupi odlučili su objaviti imena tih svećenika jer je to ispravno i pravedno te ponuditi iscjeljenje i nadu žrtavama”, rekao je kardinal Daniel DiNardo u biskupiji Galveston-Houston i predsjednik američke Konferencije katoličkih biskupa.
U mjesecima nakon pensilvanijskog izvješća, deseci drugih biskupija u SAD-u objavili su imena stotina svećenika i ostalih optuženih za zlostavljanje. Neke države otvorile su vlastite istrage.
Teksaška biskupija pod povećalom je javnosti od studenoga kad su vlasti pretražile urede nadbiskupije Galveston-Houston u potrazi za dokumentima koji se odnose na svećenika osuđenoga u rujnu za seksualna nedjela.
Oko 30 posto stanovnika Teksasa, ili 8,5 milijuna ljudi, izjašnjava se katolicima, što je jedna od najviših stopa u nekoj saveznoj državi, prema USCCB-u.
Neke od tih biskupija objavile su popis svećenika optuženih za zlostavljanje koji seže čak do 1940-ih.
Druge biskupije, poput Lareda obuhvatile su samo nedjela počinjena od 2000. i nisu objavile imena optuženih. Zasad se ne zna hoće li objavljivanje imena rezultirati sudskim tužbama.
Većina identificiranih svećenika u Teksasu je umrla, kao i u većini biskupija u zemlji.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.