Lokalne TemeTarik Spahić jedan od tri predstavnika BiH u projektu "EthicAI=LABS"

Tarik Spahić jedan od tri predstavnika BiH u projektu “EthicAI=LABS”

Goethe-Institut kao svjetski institut kulture i njemačkog jezika, prošle godine je započeo pilot projekat pod nazivom “EthicAI=LABS” sa namjerom da uvežu eksperte iz raznih područja u okvirovima umjetne inteligencije i njenih poveznica. Tako je prošlogodišnje izdanje online ugostilo 18 participanata širom južnoistočne Evrope koji su razvijali svoje vizije unutar ovog projekta.

Sa obzirom na trenutne regulacije i mogućnosti, ovogodišnje izdanje ovog projekta je prvi put zaživilo onako kako je iz početka i zamišljeno, radionica gdje će svi participanti raditi u jednom okruženju na svojim idejama. Zemlje učešća “EthicAI=LABS” projekta su: Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Grčka, Rumunija. U kolaboraciji sa Goethe-Institut Athens i Goethe-Institut Sofia je ovogodišnje izdanje održano u prostorijama instituta Sofije, gdje su svi participanti i mentori zajedno se našli i održali ovu priču.

Limit učesnika je ograničen po državi; iz svake države su određena tri “reprezentativca” koja će sudjelovati u projektu. Ti učesnici su odlučeni po kvalitetu njihovih popunjenih prijava i eseja na projektno-relevantne teme tokom open-call perioda. Pravo na učešće su imali trenutni studenti i mladi eksperti iz područja inžinjerstva, filozofije i umjetnosti.

Tarik Spahić je mladi programer i jedan od tri učesnika ovog projekta sa područja Bosne i Hercegovine. On je zajedno sa svojom ekipom se takmičio i razvijao viziju svoje grupe, koja je na kraju dana bila zadovoljavajuća žiriju, koji je dao zeleno svjetlo daljem razvoju njihovog projekta do novembra, gdje će imati spreman prototip ili kompletnu instalaciju svoje vizije, bolje rečeno, umjetničke izložbe. Njihova ideja u par kratkih teza jeste: lično krojena umjetnička multimedijalna ekshibicija kreirana potpuno sa umjetničkom inteligencijom. U prostorijama Goethe-Instituta Sofije su ekipe marljivo radile dan i noć u periodu od 27.05. do 29.05. Sam princip je baziran na hackathon takmičenjima gdje ekipa ima 24h od početka ideje do neke dovoljno razvijene ideje i spremne za izlaganje.

“Trenutno je sam projekat u ranim fazama razvoja, ali sa brojnim ulaganjima kako vremena, truda i novca, planirano je nešto lijepo, usklađeno, opipljivo i prezentabilno u toku idućih nekoliko mjeseci” – rekao nam je Tarik.

Link ovog projekta


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE