„Nakon što su talibani zatvorili univerzitete za žene, jedina mi je nada bila da dobijem stipendiju kojom bi mogla da studiram u inostranstvu“, kaže 20-godišnja afganistanska studentica Natkai.
Natkaiino ime je promijenjeno radi njene sigurnosti.
Talibani su se žestoko obračunali sa ženama koje im se protive.
Natkai kaže da je nastavila studirati iako su bile male šanse da ikada pohađa fakultet u svojoj domovini. Zatim je od biznismena milijardera iz Emirata šeika Khalafa Ahmada Al Habtoora dobila stipendiju za studiranje na Univerzitetu u Dubaiju.
Stipendije za afganistanske žene objavljene su u decembru 2022. nakon što su talibani zabranili ženama da pohađaju univerzitet. BBC saznaje da je ukupno 100 afganistanskih žena uspjelo da dobije ove stipendije. Neki studentice koji žive u inostranstvu već su otputovali u Dubai.
U srijedu, 23. jula, Natkai se oprostila od svoje porodice i krenula na aerodrom.
Ali njene nade su ubrzo propale.
“Kada su talibanski zvaničnici vidjeli naše karte i studentske vize, rekli su da djevojkama nije dozvoljeno da napuste Afganistan sa studentskim vizama”, kaže ona, dok joj glas podrhtava. Natkai je jedna od najmanje 60 djevojaka koje su vraćene sa aerodroma.
Fotografije koje je vidio BBC prikazuju mlade djevojke koje nose crne hidžabe ili marame kako stoje pored svog prtljaga u stanju šoka i devastacije.
Talibani su zabranili solo putovanja za žene i dozvoljavaju im da odu u inostranstvo samo sa svojim muževima ili srodnim muškim pratiocima kao što je brat, ujak ili otac, poznat kao mahram, muška pratnja.
Ali ni ovo nije bilo dovoljno.
„Tri devojke koje su imale mahram bile su u avionu“, kaže Natkai. “Ali zvaničnici iz ministarstva poroka i vrline povukli su ih iz aviona.”
Ostale studentice su bile previše uplašene da bi razgovarale sa medijima. Mladić koga BBC naziva Shams Ahmad, otpratio je svoju sestru na aerodrom i opisao nevolju u kojoj su se našli. “Stipendija je dala novu nadu mojoj sestri nakon što su univerziteti za njih ovdje zabranjeni. Otišla je od kuće s nadom i vratila se u suzama”, kaže on. “Oduzeta su joj sva prava.”
Ahmad dodaje da su neke od žena čak posudile novac kako bi platile vizu za muškog partnera, ali su ipak zaustavljene.
“Neke od ovih djevojaka su bespomoćne i siromašne. Nemaju čak ni 400 Afganistanaca (5 dolara) za naknadu za verifikaciju dokumenata koju je zatražilo ministarstvo vanjskih poslova.”
Univerzitet u Dubaiju i gospodin Al Habtoor potvrdili su da su djevojke zaustavljene. Al Habtoor je objavio video poruku na engleskom na platformi X, ranije poznatom kao Twitter. Kritizira talibanske vlasti, rekavši da su muškarci i žene jednaki pod islamom.
Video sadrži i glasovnu poruku na engleskom od jedne afganistanske djevojke koja je zaustavljena na aerodromu. “Trenutno smo na aerodromu, ali nažalost, vlada nam ne dozvoljava da odemo u Dubai”, kaže ona. “Čak ni oni koji imaju mahrame ne puštaju. Ne znam šta da radim. Molim vas pomozite nam.”
Ova posljednja akcija talibana izazvala je zgroženost među grupama za ljudska prava i diplomatama.
“Ovo je važan i alarmantan korak dalje od izuzetnog nivoa okrutnosti na koji se talibani već bave uskraćivanjem obrazovanja djevojkama i ženama”, kaže Heather Barr, pomoćnica direktora odjela za ženska prava, Human Rights Watch.
“Ovo ih drži zatvorenima i sprječava druge da im pomognu studirati.” Bivša predstavnica Ujedinjenih naroda za mlade iz Afganistana, Shkula Zadran, objavila je poruku u kojoj poziva univerzitet da ne odustane od djevojaka.
Talibani nisu dali nikakvu izjavu ili pojašnjenje.
Portparol ministarstva poroka i vrline, Mohammad Sadiq Akif Muhajir, rekao je za BBC da nisu upoznati sa incidentom. Visoki portparol talibana, Zabihullah Mudžahid, također je odbio komentirati, rekavši da je na putu i da nema nikakve informacije o tome.
Natkai je u stanju utučenosti. Završila je srednju školu i spremala se za prijemni ispit na univerzitetu baš kada su talibani preuzeli vlast 15. augusta 2021. Mislila je da je pronašla način da slijedi svoje snove. Kaže da nema šta da poruči talibanima jer “ne prihvataju i ne poštuju žene”. Ona poziva svijet da ne napušta afganistanske djevojčice niti njihovo obrazovanje.
“Propustila sam ovu priliku u zemlji u kojoj je zločin biti djevojka. Jako sam tužna i ne znam šta da radim niti šta će mi se dalje dogoditi.”
Visoko.ba/federalna.ba/BBC
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.