Delegacije Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine i Ministarstva odbrane Mađarske održale su sastanak danas u Sarajevu. Ministar odbrane BiH Zukan Helez kazao je, novinarima nakon tog sastanka, da Mađarska podržava put Bosne i Hercegovine prema Evropskoj uniji i članstvo u NATO-u, poštuje i podržava suverenitet i teritorijalni integritet države Bosne i Hercegovine, naravno uvažavajući Dejtonski mirovni sporazum.
– Između BiH i Mađarske nema nekih otvorenih pitanja. Naravno imamo saradnju u oblasti obuke pripadnika oružanih snaga, kako pripadnika Oružanih snaga BiH u Mađarskoj, tako i mađarskih oružanih snaga u BiH – kazao je.
Naglašava da je 20 godina misije ALTHEA EUFOR-a i da su pripadnici EUFOR-a, osim što garantuju mir i stabilnost u državi BiH, puno pomogli Oružanim snagama kad se radi o obuci, skladištenju municije i naoružanja, kao i prilikom uništavanja viškova naoružanja.
– Naravno, dogovorili smo da ćemo saradnju između dvije države, kako na političkom, tako i na ekonomskom planu, podići na viši nivo – naglasio je.
Susret nije mogao proći bez osvrta na trenutnu sigurnosnu situaciju u svijetu i zajedničke zabrinutosti ministara odbrane Mađarske i BiH zbog rata u Ukrajini, ali i proširenja sukoba na Siriju, na Bliskom Istoku.
– Također smo izrazili zabrinutost i ocijenili da će u budućnosti puno toga zavisiti od stavova Sjedinjenih Američkih Država i poteza novog predsjednika SAD, Trumpa – kazao je Helez.
Zahvalio je mađarskom ministru odbrane za posjetu Bosni i Hercegovini, kao i za podršku koju pružaju. Naglasio je i to da je ‘za vrijeme komandovanja Euforom, generala Štica, saradnja i bliskost između Mađarske i Bosne i Hercegovine podignuta na viši nivo’.
Mađarski ministar odbrane Kristóf Szalay-Bobrovniczky naglašava da se posljedice rata u Ukrajini osjećaju i na zapadnom Balkanu. Region također presijeca jednu od najopterećenijih ruta ilegalnog migranskog talasa, koji dolazi sa juga.
– Mađarska je zainteresovana za političku i ekonomsku stabilnost ovog regiona, posebno Bosne i Hercegovine, što je od ključne važnosti za sigurnost čitave Evrope. Stoga, mi od samog početka podržavamo aspiraciju ove zemlje za pristupanje EU. Jedna od obaveza Mađarske, tokom predsjedavanja EU, jeste da ubrza integracije BiH u EU. Misija EUFORA ALTHEA je važan poduhvat oružanih snaga Mađarske – istaknuo je.
Podsjeća da, od januara Operacija ima mađarskog komandanta, general-majora dr. Laszla Sticza. To je, kako je kazao, velika odgovornost i izuzetno međunarodno priznanje za Mađarsku i oružane snage Mađarske.
– Komandne aktivnosti tokom prethodnih deset mjeseci dokazale su da smo sjajno pripremljeni za ovaj zadatak i u pogledu osoblja koje ovdje služi i dodatnih vojnih sposobnosti koje smo obezbijedili za period komandovanja. Posvećenost naše zemlje jasno pokazuje činjenica da su kapaciteti lakog i srednjeg helikopterskog transporta, koje smo nabavili tokom razvoja oružanih snaga Mađarske, već u upotrebi u Euforovoj operaciji. Osim toga, Mađarska je doprinijela i naporima na uklanjanju posljedica katastrofe nakon nedavnih poplava u BiH, tako što je podržala aktivnosti na spašavanju i pomoći – naglasio je.
Ministar Szalay-Bobrovniczky kaže da je drugi put ove godine bio u prilici da ima otvoren i konstruktivan dijalog s bh. ministrom odbrane Helezom.
– Suglasili smo se da su vojni odnosi između naših zemalja dobri i da smo otvoreni za razvoj saradnje. Ove godine, vojnici iz naše dvije zemlje, učestvovali su u brojnim programima obuke i stručnog osposobljavanja A ovaj posao ćemo nastaviti – istaknuo je, nakon zajedničkog sastanka delegacija ministarstava odbrane dviju zemalja.
Ministar obrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez sa suradnicima primio je u službeni posjet ministra odbrane Mađarske Kristófa Szalay-Bobrovniczky u sarajevskom Domu Oružanih snaga BiH. Na istoj lokaciji potom je EUFOR, u povodu 20 godina svog postojanja, organizirao svečani gala događaj.
Visoko.ba/federalna.ba/Fena
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.