BiHPolitikaSTRUČNJACI UPOZORAVAJU Vlada FBiH izbjegava depolitizaciju i reformu naših državnih preduzeća

STRUČNJACI UPOZORAVAJU Vlada FBiH izbjegava depolitizaciju i reformu naših državnih preduzeća

Piše: Prof. dr. Dženan Đonlagić

Povodom najnovije, jučer usvojene (opet) Uredbe o vršenju ovlaštenja u privrednim društvima s učešćem državnog kapitala, Federalna vlada (SDA-SBB-HDZBiH) nastavlja s praksom modela upravljanja državnim kapitalom koji se ne primjenjuje nigdje u svijetu!

Nakon trakavica aktuelne Federalne vlade kada su viši pravni akt (zakon) prilagođavali sada već svima famoznoj Uredbi koju je Ustavni sud FBiH proglasio neustavnom, opet se nastavlja sa dvadesetogodišnjom praksom forsiranja stranačkog imenovanja i tajkunskog bogaćenja kroz proces daljnjeg obezvrijeđivanja i uništavanja državnih preduzeća što tek slijedi.

Ovo nema više nikakve veze sa provedbom presude Ustavnog suda FBiH, jer pravna i ekonomska šteta koja je napravljena u ljeto 2015. je danas nenadoknadiva. Možemo samo još konstatovati da je Ustavni sud mogao još tada to sve zaustaviti i spriječiti privremenom mjerom, ali nije i tu je sada tačka!

Vlada FBiH neće da koristi ni jedan od svjetskih modela organizacije upravljanja preduzećima u državnom vlasništvu. Oni ne znaju i neće ni da čuju da se danas državne korporacije tretiraju kao instrument industrijske politike.

Suštinsko pitanje je ko u njihovom modelu vodi poslovanje državnih preduzeća i privrednih društava sa učešćem državnog kapitala – nadležni minister ili menadžeri (stranački)?

Dosadašnjem dvojcu SDA-HDZ, sada se i SBB priključio postavljanju u javna preduzeća isključivo lojalne stranačke ljude koji nemaju veze sa biznisom i mendžmentom u tom sektoru.

Sva ova preduzeća, po njima, treba da nastave sa dosadašnjom katastrofalnom praksom koja ih je odvela u ekonomski ambis što će u konačnici biti fatalno i za radnike zaposlene u njima.

Pa pogledajte samo ko su najveći dužnici i neplatiše direktnih i indirektnih poreza, te doprinosa. To su javna preduzeća!

Sada novom Uredbom i prijedlogom novog zakona, Federalna vlada napušta decentralizovani model (sektor-preduzeće-ministar), kompletno upravljanje se prebacuju na Vladu, a što se ne primjenjuje nigdje u svijetu tržišne ekonomije.

Nijedna vlada zemalja članica OECD-a ne upravlja preduzećima u državnoj svojini, pogotovo ne u centralizovanom maniru. To kod njih čini jedno od ministarstava (ministarstvo finansija ili ministarstvo privrede i industrije) načešće kroz osnivanje samostalne organizacione jedinice kao što je recimo agencija za upravljanje državnim korporacijama sa najstručnijim kadrovima specijaliziranim za korporativno upravljanje.

Na kraju, smiješno je da će premijer i 16 ministara Federalne vlade ubuduće, pored brojnih drugih nadležnih poslova, sada još i upravljati državnim preduzećima što se smatra najsloženijim poslom u javnom sektoru.

Kako?

Pa kao i do sada, loše i neuspješno, sa daljnjim propadanjem naših državnih preduzeća i što će rezultirati povećanjem nejednakosti radnika koji tamo rade. Uveli su fenomen odvajanja upravljačkih struktura u velikim preduzećima sa ostalim zaposlenicima. Ovo je promašeni model upravljanja državnim korporacijama!


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE