Na današnji dan prije 27 godina počela su masovna ubijanja i mučenja Bošnjaka. Majke Srebrenice obišle su stratišta. U Kravici, mjestu najvećeg stradanja Bošnjaka u genocidu, dočekala ih je zatvorena kapija, a tragovi zločina prekrečeni.
Porodice žratva genocida u Srebrenici danas nisu mogle položiti cvijeće ispred Zemljoradničke zadruge u Kravici. To je zabranio načelnik Općine Bratunac Srđan Rankić, koji nezakonito rekonstruiše hale i briše tragove zločina genocida. Cvijeće je položeno na ogradi Zemljoradničke zadruge.
13. jula 1995. godine u Zemljoradničkoj zadruzi u Kravici pripadnici Vojske i policije RS-a strijeljali su više od 1.370 žrtava genocida u Srebrenici.
Rekonstrukciju hala, kojima se prikriva zločin genocida, finansiraju Općina Bratunac i Vlada RS-a. Ovo nije prvi put da se porodicama žrtva genocida zabranjuje da polože cvijeće i odaju počast žrtva genocida koje su ubijene u Zemljoradničkoj zadruzi. 2013. godine policija RS-a spriječila je porodice žrtva da posjete ovo masovno stratište.
Nakon Kravice, porodice žrtva genocida posjetile su masovno stratište u Novoj Kasabi, gdje je 13. jula 1995. godine bilo zatočeno više od hiljadu srebreničkih Bošnjaka koji su strijeljani na nekoliko lokacija u Podrinju.
Porodice žrtva genocida položile su cvijeće i proučile Fatihu ispred osnovne škole u Orahovcu. U ovoj školi je 14 i 15.jula 1995. godine bilo zatočeno više od 1.200 žrtava genocida koje su strijeljane nedaleko od škole.
Samo nekoliko kilometara od Orhovca, u zvorničkom mjestu Petkovci, u osnovnoj školi 14. i 15. jula bilo je zatočeno više od hiljadu žratava genocida koje su nakon mučenja odvedene na branu Zvorničke glinice gdje su strijeljani.
Nekoliko kilometara od brane, u mjestu Kozluk, nalazi se masovno stratiše na kojem je strijeljano oko hiljadu žrtava genocida.
Na Vojnoj ekonomiji Branjevo strijeljano je oko 1.200 žrtava genocida, a u Domu kulture u Pilici strijeljano je više od 500 žrtava genocida.
Porodice žrtava genocida danas su posjetile i Bijelu kuću u Potočarima u kojoj su se 11. jula 1995.godine dogodila prva zatočenja i ubistva žrtava genocida.
Visoko.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.