Izložba “Visoko u administrativnim spisima austrougarskog i perioda Kraljevine SHS/Jugoslavije” predstavlja pregled odabrane dokumentarno-historijske građe Opštinskog arhiva Visokog iz fundusa Zavičajnog muzeja.
Iz izbora dokumenata izdvajamo gradske budžetske proračune tokom prvih decenija Austrougarske vlade u Bosni i Hercegovini. Neke od obaveznih stavki proračuna su i posvjet grada/ gradska rasvjeta, nabavka i popravak češma – sredstva za održavanje gradskog vodovoda i česmi kojih je 1881. godine bilo 6 (ne računajući vakufske), sredstva za bolničke obskrbe siromaštva/siročadi i za ukonačenje vojnika, te nepredviđeni troškovi poput opremanja jedne đačke učionice i nabavke vatrogasnih potrepština.
Budžetski proračuni su se pisali u dva primjerka za svaku godinu, a odobravala ih je Zemaljska vlada za BiH sa sjedištem u Sarajevu. Planiralo ih je donosilo gradsko poglavarstvo, koje se sastojalo od gradskih vijećnika i gradonačelnika, u prisustvu kotarskog predstojnika.
Prema Proračunu iz 1881. Gradsko poglavarstvo činili su: gradonačelnik Husein ef. Ahić i vijećnici Zaim-beg Zečević, Ahmedaga Ahmedagić, (H)Asan-beg Zečević, Avdaga hadži (H)Asanagić, Jovo Stanković, Gjorgjo Iličić. Kotarski povjerenik bio je hadži Ibrahim hadži Mehmedagić/Hadžimehmedagić. Nadzornik je bio Emin-beg Zečević, računovođa Mustafa eff. Sedlarević i perovođa/zapisničar Nikola Nikolić.
U sastav gradskog vijeća 1883. godine ušli su Isak Maestro, Suljaga Hadžimehmedagić i Risto Ćebić.
Dana 18.05.1897. godine definiran je i Općinski statut za grad Visoko, u kojem se po prvi puta ispisuju prvobitne granice općine Visoko, ali i sastav, postavljanje i rad organa gradske uprave. U II poglavlju, tačka 3 i 4, navodi se: „Općinsko vijeće općine Visoko sastoji se od gradonačelnika, a zatim od 9 općinskih vijećnika. Od ovih posljednjih moraju pripadati: 6 muhamedanskoj, 2 istočno-pravoslavnoj i 1 izraeličan vjeroispovjesti. … Gradonačelnika kao i tri vijećnika imenuje zemaljska vlada za BiH (…) ostale dvije trećine vijećnika (6) imaju biti oni, koje izaberu pripadnici općine većinom glasova i s obzirom nabrojni razmjer vjeroispovijesti, koji je ustanovljen tačkom 3.“
Visoko.co.ba/Zavičajni muzej Visoko
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.