Mnogi će se složiti da je mašina za pranje suđa jedan od najboljih “izuma” ikada. Međutim, postoje predmeti koje nikada ne biste trebali prati u njoj kako se ne bi oštetili ili razbili.
Najlakše je ubaciti suđe u mašinu i pustiti da ona odradi sav posao, ali ona će u nekim slučajevima napraviti više štete nego koristi. Izbjegavajte u nju stavljati sljedeće predmete:
Oštre noževe
Ovog pravila biste se trebali pridržavati ukoliko u vašoj mašini ne postoji odvojen dio u koji možete staviti noževe. U suprotnom, oni mogu oštetiti unutrašnjost mašine. Također, deterdžent koji se koristi u mašinama za pranje suđa ih može otupiti, a topla voda i toplina mogu olabaviti njihove drške.
Metalni pleh
Ukoliko želite da metalni pleh traje godinama, preskočite mašinu i nakon upotrebe ga operite u toploj vodi. Nakon što ste ga koristili nekoliko puta, možete ga izribati uz pomoć soli kako biste uklonili sve neprimjetne ostatke hrane koji su se možda uspjeli zadržati na površini.
Tave
Ona neće izdržati ponovljena pranja u mašini pa biste ih radije trebali oprati ručno koristeći deteredžent i mekanu spužvu. Nemojte kupovati onu na kojoj je žica kako ne biste izgrebali tavu.
Drveni kuhinjski pribor
Topla voda i sušenje su prejake za drvo i mogu pokvariti oblik ovog pribora. Operite ga ručno u toploj vodi bez deterdženta.
Plastični pribor
Mekana plastika će se raspasti prilikom pranja u mašini pa obavezno pročitajte upute proizvođača. Ukoliko piše da ga možete prati u mašini, stavite ga na gornju rešetku gdje je manja toplina.
Kristal
U mašinu također ne biste trebali stavljati kristalne čaše za vino i slične predmete jer je velika vjerovatnoća da će puknuti.
Visoko.co.ba/klix.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.