Želja za čokoladom ukazuje na manjak magnezija
Žudnja za čokoladom može ukazivati na manjak magnezija u organizmu. Taj je mineral neophodan je za zdravlje kose i kože, a njegove razine najviše padaju tijekom druge polovice menstrualnog ciklusa i zbog stresa. Također, na razinu magnezija utječu gazirana pića, alkohol i kafa. Preporučuje se umjesto čokolade jesti orašaste plodove naročito brazilski oraščić i sjemenke bundeve koje obiluju ovim mineralom.
Žudnja za slatkim posljedica je nedostatka kroma
Nekontrolirana želja za slatkim može biti posljedica nedostatak kroma u organizmu. On sudjeluje u metabolizmu glukoze i pojačava djelovanje inzulina. Istraživanja su potvrdila da krom stabilizira razinu šećera kod dijabetičara. Posezanje za slatkim u takvim situacijama samo pogoršava stvar jer se razina šećera u krvi naglo diže i još brže pada. Umjesto toga preporučuje se jesti hranu bogatu kromom kao što su mrkva, krumpir, brokula i šparoge.
Žudnja za mesom ukazuje na manjak cinka i željeza
Ako na jelovniku stalno treba biti meso, moguće je da tijelu nedostaje željeza i cinka. Cink igra važnu ulogu u imunološkom sustavu i utječe na zdravlje kože te noktiju. Iako je crveno meso najbolji izvor cinka, preporučuje se jesti špinat, školjke, sir i sjemenke bundeve.
Želja za sirom posljedica je manjak kalcija
Žudnja za sirom može ukazivati na manjak kalcija u organizmu, ali i esencijalnih masnih kiselina. Kalcij čuva zdravlje zubiju i kostiju i neophodan je normalno funkcioniranje mišićnog i živčanog sustava. Odličan izvor ovog minerala osim sira su mlijeko, jogurt, sardine, losos i brokula. Također, preporučuje se jesti više orašastih plodova i lanene sjemenke koje su bogate esencijalnim masnim kiselinama.
Žudnja za ugljikohidratima ukazuje na manjak triptofana
Želja za ugljikohidratima može biti posljedica manjka aminokiseline triptofana. Ta je aminokiselina nužna za sintezu hormona sreće serotonina i manjak može uzrokovati promjene u raspoloženju, manjak sna i tjeskobu. Iako ugljikohidrati ne sadrže triptofan oni podižu razinu šećera u krvi koja tjera aminokiselinu u mozak. Kruh i tjesteninu bolje je zamijeniti mlijekom, jajima, orasima, sirom, bananama i puretinom, piše Daily Mail.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.