Početkom februara 2015. godine Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) predala je Tužilaštvu BiH izvještaj o sumnjivim dešavanjima u Federalnoj direkciji robnih rezervi u vezi sa nestankom oko 1,6 miliona litara eurodizela i benzina iz skladišta “Zovko-oil” u Žepču čija se vrijednost procjenjuje na oko od šest miliona KM.
No, zanimljivo je da je baš u to vrijeme kada je trebalo predati izvještaj Tužilaštvu BiH u jednom ugostiteljskom objektu u Lukavici održan tajni sastanak direktora SIPA-e Gorana Zubca i njegovog zamjenika Đure Kneževića sa direktorom Direkcije za robne rezerve FBiH Tončom Bavrkom, piše bh. novinska agencija Patria.
Izvor Patrije koji je dobro upućen u dešavanja u vezi ovog slučaja tvrdi da su nakon sastanka direktor i zamjenik SIPA-e naredili predmetnim istražiteljima da sve informacije i upute Tužilaštva BiH po ovom predmetu samo „prime k znanju“ te da predmet opstruiraju što je moguće više na način da umjesto sačinjavanja izvještaja o počinjenom krivičnom djelu Tužilaštvu, prosljeđuju šture informacije o poduzetim mjerama i radnjama!
SPREGA HDZ BiH i SNSD-a
No, s druge strane, usluga SIPA-e u slučaju “Zovko Oil” nije bila besplatna što se najbolje pokazalo na bezuspješnim pokušajima da se smijeni osuđeni direktor SIPA-e Goran Zubac kojem su zaštitu pružili članovi Nezavisnog odbora Parlamentrane skupštine BiH iz HDZ BiH koji su ili glasali protiv smjene ili se nisu uopšte pojavljivali na sjednicama.
Ovaj slučaj pokazuje direktnu povezanost političkih lidera HDZ BiH i SNSD-a Dragana Čovića i Milorada Dodika koji preko svojih pulena prikrivaju kriminal težak milione maraka.
Naš izvor otkriva i da je postupajuća tužiteljica Edina Hubjer dozvoljavala opstrukcije SIPA-e i odugovlačenje istrage.
UMIJEŠANOST BAVRKE
U nestanak zaliha goriva Direkcije iz skladišta Zovko Oil-a direktno je umiješan i direktor Tončo Bavrka jer kako se navodi u istraživanju CIN-a nije iskoristio zakonske mogućnosti da zaustavi pljačku niti je o gubitku roba obavijestio pojedine istražne institucije. Umjesto toga, dok su zalihe goriva nestajale iz terminala žepačke firme, Bavrka je pokušavao ubijediti Vladu Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) da prihvati sumnjivi plan da dug za gorivo zamijeni za jedan od terminala grupacije u okviru koje posluje „Zovko Oil“.
Međutim, čelnici Vlade FBiH nisu prihvatili plan. Prema riječima tadašnjeg ministra finansija Ante Krajine, vrijednost terminala je bila precijenjena, dok tadašnji premijer Nermin Nikšić kaže da takav objekat FBiH nije bio potreban.
Nikšić je kazao da su dali saglasnost Direkciji da pregovara o zamjeni duga, jer su željeli da vide o čemu se tu radi.
Međutim, što se više o tome pričalo, što se dublje ulazilo, što se više otkrivalo, otkrivale su se veće malverzacije – kaže Nikšić.
Vlada FBiH je pozvala Federalnu upravu za inspekcijske poslove da prekontroliše robe u skladištima koje koristi Direkcija. Nikšić je kazao novinarima CIN-a da su kontrolu naložili jer su dobijali informacije da u skladištima nema robe Direkcije, iako je ona bila evidentirana. Dodao je i da nisu bili zadovoljni kontrolama roba koje je obavljala Direkcija.
Direkcija je u julu 2012. godine tužila firmu „Zovko Oil“, ali štetu nisu naplatili.
Početkom prošle godine otvoren je stečaj u „Zovko Oilu“. Direkciji je u stečajnom postupku priznat dio potraživanja za gorivo u iznosu od 5,9 miliona KM. Međutim, male su šanse da će ih naplatiti. Imovina firme „Zovko Oil“ vrijedi 14 miliona, a dugovi su skoro dva i po puta veći.
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.