Izrael posljednjih dana trese veoma ozbiljna špijunska afera u kojoj je glavni akter tamošnja policija. Poslovne novine Kalkalist su objavile detalje ali i dokaze masovnog nelegalnog špijuniranja javnih ličnosti kao što su biznismeni, novinari, demonstranti, aktivisti kao i visokorangirani političari bliski bivšem premijeru Benjaminu Netanjahuu. Na meti je bio i Netanjahuov mlađi sin Avner te dva bliska savjetnika bivšeg premijera. Policija je za špijuniranje koristila Pegaz, softver za hakiranje mobitela koji je izradila izraelska NSO grupa.
Šef policije Izraela Kobi Šabtai je skratio posjetu Ujedinjenim Arapskim Emiratima vrativši se kući zbog nezapamćenog skandala – nelagalnog špijuniranja ljudi bliskih bivšem premijeru Benjaminu Netanjahuu. Naime, nakon što je izraelski poslovni dnevnik Kalkalist objavio da je policija nelegalno koristila špijunski softver za hakiranje mobitela, između ostalog i Netanjahuovog mlađeg sina Avnera, ministar javne sigurnosti Omer Barlev je pokrenuo vladinu istragu o toj aferi, pogotovo zato što bi ona mogla omesti suđenje za korupciju bivšem premijer Benjaminu Netanjahuu.
“Što se tiče slučaja Pegaz, izvještaji opisuju veoma ozbiljnu situaciju, neprihvatljivu za demokratsku državu. Ta sajber sredstva su osmišljena za borbu protiv terorizma, borbu protiv kriminala, teškog kriminala, a ne da bi bila korištena protiv građana. Osigurat ćemo iscrpnu, transparentnu i brzu istragu, jer svi mi, građani Izraela, ministri u vladi, svi sistemi, svi mi zaslužujemo odgovore”, rekao je premijer Izraela Naftali Bennett.
“Nije nimalo lak dan za nas. Službe javne sigurnosti ne mogu olako shvatati zaštitu zakona. Ko provodi zakon mora blage i teške slučajeve tretirati jednako, više nego iko drugi. Ne smijemo izgubiti našu demokratiju. Ne smijemo izgubiti našu policiju. Ne smijemo izgubiti povjerenje javnosti prema policiji”, istakao je predsjednik Izraela Isaac Herzog.
Policija je saopćila da komesar Šabtai podržava istragu koju vodi penzionisani sudija, te da policijske snage nemaju šta da kriju od javnosti. Meta prisluškivanja bili su i bivši direktori, gradonačelnici i politički aktivisti.
“Pod trenutnim zakonskim odrednicama u Izraelu gotovo je nemoguće instalirati programe za špijunažu na telefonima civila. Postoje izuzeci za slučajeve vezane za nacionalnu sigurnost, u kojima nacionalna sigurnosna služba ima ovlasti da to učini, ali izraelska policija nema. Vidljivo je da je policija instalirala programe za špijunažu na telefone visokorangiranih zvaničnika i političkih aktera, što uključuje porodicu bivšeg premijera i druge njemu bliske ljude. Za ovo nema presedana, ovo graniči sa špijunažom i izdajom jedne interne službe, ovo je veliki problem”, naglašava Johathan Klinger, pravni zastupnik Pokreta za digitalna prava.
Policija je koristila softver Pegaz izraelske NSO grupe koji se vezuje za niz zloupotreba autoritarnih vlada širom svijeta. Tako je otkriveno da se Pegaz prodavao i koristio za špijunažu oko 50.000 novinara, političara, aktivista i javnih ličnosti u 45 država. Brojni aktuelni ministri u izraelskoj vladi smatraju da oni koji su zatvarali oči na te zloupotrebe u inozemstvu, sada trebaju snositi odgovornost.
“Prema mom mišljenju, ovo se mora završiti pravnim postupkom, krivičnim postupkom, ne samo internom istragom. Razlog tome je što se, ako su ove optužbe tačne, suočavamo sa stvarima koje graniče sa špijunažom i izdajom, ne samo sa stvarima koje administrativno treba riješiti”, dodaje Klinger.
Kalkalist, kao i u ranijim izvještajima, nije naveo izvore ali je prvi put imenovao ljude koje je policija navodno pratila. Policija je hakirala telefon Netanjahuovog sina, dva njegova savjetnika za komunikacije i mobitel supruge optuženog u jednom od tri slučaja korupcije za koje se sudi bivšem premijeru Izraela. Policija poriče optužbe i za sada nisu otkriveni dokazi o nelegalnoj aktivnosti, ali su ročišta u suđenju Netanjahuu odgođena, jer je ključni svjedok imenovan kao žrtva špijuniranja.
“Policijski službenici su, koristeći najagresivnija sredstva na svijetu, ilegalno špijunirali nebrojene civile – novinare, društvene aktiviste širom političkog spektra, gradonačelnike, biznismene, političare i njihove porodice. Pitam se koga nisu špijunirali. Ogoljena je privatnost građana. Pratili su ih, prisluškivali, otkrivali njihove najveće tajne, ko zna u koje se neprimjerene svrhe koristila ova špijunaža”, rekao je Benjamin Netanyahu, bivši premijer Izraela i lider opozicije.
Bivši šef policije Izraela Roni Alšeik, koji je bio na toj funkciji tokom navodnog špijuniranja, porekao je da je bilo šta loše učinjeno, rekavši da praćenje telefona javnih zvaničnika zahtijeva odobrenje vrhovnog tužioca i da bi svaka upotreba špijunskog softvera bila zabilježena. Ostalo je nejasno je li neka navodno prikupljena informacija korištena protiv Netanjahua.
Međutim, špijunska afera je otvorila veoma teško pitanje za javnost i građane Izraela – u kakvoj to državi oni žive?!
Visoko.co.ba/federalna.ba
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.