Španija, Irska i Norveška danas će zvanično priznati palestinsku državu, što Izrael osuđuje kao nagradu Hamasu za više od sedam mjeseci rata u Gazi. Tri evropske zemlje vjeruju da njihova inicijativa ima snažan simboličan uticaj koji će po svoj prilici ohrabriti druge da slijede njihov primer.
Norveška i Španija su odigrale istorijsku ulogu u nastojanju da se postigne mir između Izraela i Palestinaca 1991. godine, kada su se dvije strane sastale u Madridu na mirovnoj konferenciji koja je utrla put za postizanje Oslo sporazuma 1993. godine, nazvanih tako jer se pregovaralo u norveškoj prijestonici.
Ministar spoljnih poslova Španije Manuel Albares izjavio je u ponedeljak u Briselu da je priznavanje države Palestine pravda za palestinski narod i “najbolja garancija za bezbjednost Izraela i apsolutno neophodno za postizanje mira u regionu”.
Priznanje Palestine su prošle sedmice pojedinačno objavili premijeri te tri zemlje, a danas će to učiniti zvanično zajedno.
Washington i većina zapadnih evropskih zemalja je rekla da je voljna da jednog dana prizna palestinsku državnost, ali ne prije sporazuma o eksplozivnim pitanjima kao što su status Jeruzalema i konačne granice.
Od danas palestinsku državnost priznaje 145 od 193 zemlje UN.
Među njima su bliskoistočne, afričke i azijske zemlje, ali ne SAD, Kanada, veći dio zapadne Evrope Australija Japan i Južna Koreja.
Visoko.co.ba/federalna.ba/Beta
Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti i postaviti link našeg portala kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.
Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.